Piątek, 29 września 2023r. | Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala
Pokaż menu

Wypoczywajmy bezpiecznie – apel o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad rzeką Dunajec

03 lipca, 2023

W związku z rozpoczętym już okresem wakacyjnym apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania nad wodą. Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem, z którego należy korzystać z rozsądkiem i zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa!
Mając na uwadze tragiczne zdarzenia utonięć w minionych latach na rzece, pamiętajmy, że Dunajec to górska, rwąca rzeka szczególnie niebezpieczna z uwagi nieprzewidywalność i wiry wodne tworzone przez formujące się prądy. Pozornie niski strumień wody przy odpowiednio szybkim przepływie i głębokości wody bez problemu porywa dorosłe osoby. Chwila nierozwagi może nas kosztować życie.
Z inicjatywy Gminy Zakliczyn zostały oznaczone miejsca szczególnie niebezpieczne znakiem informującym o zakazie kąpieli, tuż przy wjazdach do miejsc gdzie w porze letniej najczęściej gromadzą się wypoczywający, aby wzbudzić świadomość o istniejącym zagrożeniu. Znaki widoczne są również z ścieżki rowerowej VeloDunajec.
Nie wchodźmy więc do wody w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana lub nieoznaczona, miejscach nieznanych tzw. dzikich kąpieliskach.
Korzystajmy z kąpieli w wodzie tylko na wyznaczonych kąpieliskach, czyli tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik, szczególnie jeśli wypoczywamy z dziećmi.
Zwracajmy również uwagę na osoby obok nas. Często nad rzeką wypoczywają osoby spoza terenu nie znające nurtu rzeki Dunajec. Jeżeli będziemy w stanie im pomóc uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby lub służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Jedno z miejsc szczególnie niebezpiecznych, oznaczone znakiem informującym o zakazie kąpieliGmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).