Czwartek, 28 stycznia 2021r. | Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

Węgierski Konsul Generalny w Zakliczynie i Paleśnicy

30 listopada, 2020
Węgierski Konsul Generalny w Zakliczynie i Paleśnicy

W dniu 25 listopada br. Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak gościł Konsula Generalnego Węgier w Krakowie pana dra Tibora Gerencséra. W wizycie wziął udział również Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma. Nowy Konsul Generalny wizytował cmentarz nr 296 w Paleśnicy, który wiosną został odnowiony i sfinansowany w całości ze środków przekazanych przez stronę węgierską, całkowita wartość zadania opiewała na kwotę 150 tys. zł.

Przy okazji wizytacji zapalono symboliczne znicze na odnowionej nekropoli, jak również znajdującym się nieopodal cmentarzu nr 295 w hołdzie poległym żołnierzom. Przypomnijmy, że w 2019 roku samorząd Gminy Zakliczyn odnowił kamienne ogrodzenie, schody oraz bramę wejściową cmentarza z I wojny światowej nr 295 w Paleśnicy. Koszt zadania to 90 tys zł, z czego 80 tys zł to dotacja Wojewody Małopolskiego. Na spotkaniu w sali Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu rozmawiano na temat możliwości realizacji wspólnych inicjatyw polsko-węgierskich i kilkunastoletniej współpracy Gminy Zakliczyn z węgierskim miasteczkiem Jászfényszaru, położonym 50 km od Budapesztu.

wizyta konsula generalnego Węgier w Zakliczynie

Źródło: zakliczyninfo.pl

Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).