Wtorek, 7 grudnia 2021r. | Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Pokaż menu

W Zakliczynie powstanie Muzeum Regionalne

18 października, 2021

Zaadaptowany na ten cel zostanie budynek dawnego przedszkola przy ul. Jagiellońskiej. Gmina Zakliczyn na pierwszy etap prac otrzymała 210 tyś. złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Przyznane środki finansowe z Ministerstwa stanowią 70 % kosztów zadania etapu pierwszego. Pozostałe środki tj. 90 tyś. złotych pochodzić będą z budżetu Gminy Zakliczyn. Szacowana wartość robót dla całego zadania związanego z przebudową, rozbudową i zmianą sposobu użytkowania budynku po byłym przedszkolu przy ul. Jagiellońskiej na Muzeum Regionalne wyniesie ok. 1 mln złotych.

znak graficzny (logotyp) Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Muzeum Regionalne będzie przybliżać historię oraz tradycję regionu i Ziemi Zakliczyńskiej dzięki wystawom, prelekcjom oraz pokazom, które będą tam miały miejsce. W muzeum będą organizowane wspólnie z innymi instytucjami związanymi z kulturą i edukacją wydarzenia przy wykorzystaniu nowych technologii. Muzeum będzie też pozyskiwać na swoje wyposażenie relikty przeszłości. Sporo eksponatów zresztą już mamy zgromadzonych, są w dyspozycji Zakliczyńskiego Centrum Kultury – objaśnia burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.
Dla potrzeb muzeum postanowiono przebudować i dostosować budynek mienia komunalnego – dawnego przedszkola przy ul. Jagiellońskiej w Zakliczynie. 23.09.2021 r. Gmina Zakliczyn podpisała umowę z Wykonawcą firmą SOLID-MAX Monika Pajor na realizację pierwszego etapu prac związanego z utworzeniem Muzeum Regionalnego w Zakliczynie. W ramach pierwszego etapu budynek byłego przedszkola zostanie rozbudowany o klatkę schodową w kierunku wschodnim – stan surowy.
Z uwagi na dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych w duszy schodów zaprojektowano platformę dźwigową (kolejne etapy realizacji zadania) umożliwiającą dostęp z poziomu wejścia na parter i poddasze budynku.
Kolejne etapy prac polegać będą na przebudowie oraz zmianie funkcji pomieszczeń. Na poziomie parteru zaplanowano salę ekspozycyjną, recepcję z szatnią, toalety ogólnodostępne oraz pomieszczenie socjalne. Na poddaszu znajdować się będzie kolejna sala ekspozycyjna, pomieszczenia techniczne i toaleta dla personelu. Zakupione zostanie wyposażenie do sal ekspozycyjnych oraz zaplecza technicznego.
Końcem bieżącego roku Gmina Zakliczynie planuje złożyć kolejny wniosek do Ministerstwa na realizację dalszych prac nad utworzeniem Muzeum Regionalnego w Zakliczynie.

#gallery-1 {
margin: auto;
}
#gallery-1 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 50%;
}
#gallery-1 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-1 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

budynek dawnego przedszkola przy ul. Jagiellońskiej
budynek dawnego przedszkola przy ul. Jagiellońskiej
Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).