Sobota, 17 kwietnia 2021r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta
Pokaż menu

W tym roku czwarty etap odbudowy zamku w Melsztynie

05 marca, 2021

W tym roku kontynuowana będzie odbudowa zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyn na dalsze prace konserwatorsko-budowlane otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 270 tys. zł. Wykonanie IV etapu umożliwi udostępnienie dla turystów kolejnego poziomu tej historycznej budowli.

Prace przy zabezpieczaniu ruin zamku i jego częściowej odbudowie trwają od 2018 roku. M.in. odgruzowano przyziemie i odkopano fundamenty ścian i wykonano wszystkie niezbędne zabezpieczenia, a następnie zaczęto wznosić mury wieży wraz ze schodami oraz wykonano strop nad parterem obiektu. W ubiegłym roku odbudowano mury wieży do wysokości 7,20 m, a także wykonano strop drewniany na poziomie drugiego piętra (wysokość 6,60 m). Już teraz stamtąd podziwiać można piękne widoki na dolinę Dunajca.

Na ten rok zaplanowano IV etap prac z zabezpieczeniem ruin zamku na poziomie trzeciego piętra (wys. 10,40 m), w tym odbudowę muru wieży do wys. 11,60 m. Realizację planów umożliwia ministerialne dofinansowanie. Całość zadania (wraz z wkładem własnym gminy Zakliczyn) wyniesie około 400 tys. zł.

– Wykonanie czwartego etapu prac umożliwi udostępnienie dla mieszkańców i turystów kolejnego poziomu tej historycznej budowli. Przybliży nas również do osiągnięcia stanu docelowego jakim będzie taras widokowy na dolinę Dunajca na szczycie baszty – zaznacza burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Pracujemy też nad tym, aby w istniejącej części piwniczno-parterowej powstało pomieszczenie przystosowane do organizowania różnych wystaw i spotkań. Dziękuję Panu Ministrowi Prof. Włodzimierzowi Bernackiemu oraz Panu Wicewojewodzie Ryszardowi Pagaczowi za udzieloną pomoc w pozyskaniu rządowych środków.

Warto dodać, że ostatnio na zamkowym wzgórzu zainstalowany został monitoring, który ma chronić zabytkową budowlę i jej otoczenie przed aktami wandalizmu. Na odbudowywanej wieży zainstalowana została kamera, z której widok na tereny Pogórza, Beskidu Sądeckiego oraz na Tatry śledzić można na żywo na stronie internetowej gminy Zakliczyn.

#gallery-1 {
margin: auto;
}
#gallery-1 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 50%;
}
#gallery-1 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-1 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

zamek w Melsztynie - wykonane prace konserwatorskie
zamek w Melsztynie - wykonane prace konserwatorskie

zamek w Melsztynie - wykonane prace konserwatorskie
Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).