Sobota, 17 kwietnia 2021r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta

Projekt “Sami-Dzielni!” w Gminie Zakliczyn

01 marca, 2021

Projekt „Sami-Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi” realizowany jest przez Województwo Małopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie (lider projektu) wspólnie z: Gminą Wieprz, Gminą Miejską Kraków, Gminą Miasta Tarnowa, Gminą Zakliczyn oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, II Oś Priorytetowa – Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.

Gmina Zakliczyn jest jedną z pięciu gmin Województwa Małopolskiego biorących udział w pilotażowym wdrożeniu standardu usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi jako form deinstytucjonalizowanych, opracowanym w ramach projektu. Odbiorcami wsparcia będą osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym co najmniej osoby z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną, osoby głucho-niewidome, osoby niewidome z niepełnosprawnością fizyczną oraz osoby chorujące psychicznie z niepełnosprawnością fizyczną, ich rodziny oraz otoczenie.

W ramach projektu Gmina Zakliczyn wykonała generalny remont pomieszczeń w budynku mienia komunalnego po byłym przedszkolu w Lusławicach.

Celem głównym projektu jest opracowanie i przetestowanie standardu funkcjonowania mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonym. Nabór jest ciągły gdyż projekt trwa do 31.03.2023 roku. Nasz zespół realizujący projekt w Gminie Zakliczyn składa się z Koordynatora Mieszkalnictwa Wspomaganego, Trenera, Psychologa oraz Pracownika Socjalnego.

Obecnie projektem objęte są cztery osoby, dwie w mieszkaniach własnych i dwie w Mieszkaniu Wspomaganym w Lusławicach. Każdy uczestnik korzysta z wiedzy oraz pomocy naszego zespołu, zupełnie za darmo. Treningi dopasowane są do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika, a potrzeby te są skrupulatnie diagnozowane oraz analizowane przez zespół specjalistów. Treningi maja na celu maksymalne usamodzielnienie osoby z niepełnosprawnościami, wzmocnienie samodzielności w zakresie doskonalenia podstawowych czynności dnia codziennego. Uczestnicy są objęci nasza opieką przez pół roku i jest to czas rozwoju dzięki treningom, spotkaniom integracyjnym, rozmowom z psychologiem.

Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie osoby, które chciałyby skorzystać z naszego doświadczenia, chętne zdobycia nowych doświadczeń życiowych oraz sprawdzenia swoich umiejętności. Kontakt w sprawie projektu: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakliczynie, tel. 14 66 52 275.

Koordynator Mieszkalnictwa Wspomaganego – Dagmara Kamińska.

Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).