Wtorek, 7 grudnia 2021r. | Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Pieniądze na cyfryzację gminy Zakliczyn

21 października, 2021

Burmistrz Dawid Chrobak odebrał symboliczny czek potwierdzający przyznanie dotacji w kwocie przeszło 376 tys. zł na cyfryzację gminy Zakliczyn. Pieniądze te zostaną wydane na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, szkolenia i inne usługi informatyczne w tym celu. W Tarnowie odbyło się spotkanie informacyjne dla małopolskich samorządów odnośnie inauguracji programu „Cyfrowa Gmina” z udziałem sekretarza stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusza Cieszyńskiego. W jego trakcie podkreślano, że pandemia koronawirusa uświadomiła wszystkim, jak ważna jest cyfryzacja urzędów. W wielu przypadkach potrzebne były w tym względzie szybkie działania, aby mieszkańcy nie odczuli, że w ich obsłudze zmieniło się coś na gorsze.

Udało się już objąć cyfryzacją wiele dziedzin życia, zwiększając możliwości elektronicznej obsługi. Czas, aby stała się ona standardem również w urzędach. Cieszę się, że rusza rządowy program, który samorządom to właśnie umożliwia – powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron.

W skali kraju na program „Cyfrowa Gmina” rząd przeznacza miliard złotych. Pieniądze dostanie każda gmina i każdy powiat w Polsce. Minimalnie 100 tys. zł, a maksymalnie 2 mln zł. Będzie je można przeznaczyć za zakup sprzętu, oprogramowania, szkolenia i inne usługi informatyczne. Nie będzie potrzebny wkład własny samorządów. W auli tarnowskiej delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wręczono już w piątek pierwsze symboliczne czeki potwierdzające przyznanie dotacji na cyfryzację urzędów. Gmina Zakliczyn otrzymała przeszło 376 tys. zł.

Chcemy, aby cyfrowa rewolucja trafiła również do samorządów. Do tej pory brakowało zazwyczaj pieniędzy, bo było wiele innych potrzeb, aby samorządowcy w pełni zrealizować mogli swoje marzenia odnośnie zdalnej obsługi – stwierdził minister Janusz Cieszyński.

Na spotkaniu – oprócz wójtów i burmistrzów z subregionu tarnowskiego – obecni byli ponadto posłowie Anna Pieczarka, która była jego inicjatorem, Józefa Szczurek-Żelazko i Wiesław Krajewski, a także wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz i starosta tarnowski Roman Łucarz.

#gallery-1 {
margin: auto;
#gallery-1 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 50%;
#gallery-1 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
#gallery-1 .gallery-caption {
margin-left: 0;
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

uczestnicy spotkania informacyjnego dla małopolskich samorządów odnośnie inauguracji programu "Cyfrowa Gmina"

Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).