Czwartek, 21 października 2021r. | Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Kończy się czas na wymianę „kopciuchów”

13 października, 2021
Ratusz w Zakliczynie / Andrzej O - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Ratusz w Zakliczynie / Andrzej O - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski już niedługo nie będzie można użytkować starych, nieekologicznych kotłów na paliwa stałe.
• Do końca 2022 r. trzeba wymienić wszystkie „kopciuchy”- kotły pozaklasowe, posiadające 1 lub 2 klasę lub nie posiadające tabliczki znamionowej
• Do końca 2026 r. trzeba wymienić wszystkie kotły posiadające 3 lub 4 klasę emisyjności (informację o klasie kotła znajdziesz na tabliczce znamionowej).
Ponadto od 1 lipca 2017 roku:
• Można instalować tylko nowoczesne urządzenia grzewcze spełniające normy
• Nie wolno instalować kotłów, które już kiedyś były przez kogoś użytkowane, a nie spełniają norm ekoprojektu
• Nie wolno spalać mułów, flotów, wilgotnego drewna, drobnego miału

Obowiązek wymiany kotłów dotyczy wszystkich mieszkańców województwa małopolskiego, dlatego warto skorzystać z dostępnych dotacji na ten cel.
Zachęcamy Państwa do składania wniosków o dofinansowanie do wymiany kotłów w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.
W Urzędzie Miejskim w Zakliczynie działa Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”- pok. 23, III piętro Urzędu.
Mieszkańcy Gminy Zakliczyn mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie a także rozliczeniu otrzymanego dofinansowania.
Na co można otrzymać dofinansowanie:
W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie m.in. do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła oraz na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku (ocieplenie ścian, stropu, wymianę okien i drzwi).

Warunki dofinansowania:
– uregulowany stan prawny nieruchomości: program skierowany jest do osób fizycznych które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych;
– roczny dochód wnioskodawcy nie może przekraczać kwoty 100 000 zł (do dochodu wliczamy m.in. dochody krajowe, zagraniczne, renty, emerytury, alimenty, gospodarstwo rolne, dochody z działalności gospodarczej itp.). W przypadku uzyskiwania dochodów z różnych źródeł, dochody sumuje się, przy czym suma ta nie może przekroczyć kwoty 100 000 zł;
– w przypadku inwestycji, które są zakończone lub w trakcie realizacji, data poniesienia pierwszego wydatku nie może być wcześniejsza niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie;
– konieczna jest likwidacja obecnie używanych źródeł ciepła na paliwa stałe;
– w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci gazowej nie można otrzymać dofinansowania na zakup i montaż kotła na paliwo stałe.

Wysokość dofinansowania:
– podstawowy poziom dofinansowania: dla wnioskodawców, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka ich gospodarstwa domowego przekracza kwotę 1 564,00 zł dofinansowanie w wysokości 30% kosztów kwalifikowalnych.
– podwyższony poziom dofinansowania: dla wnioskodawców, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka ich gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty:
a) 1 564,00 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
b) 2 189,00 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
dofinansowanie w wysokości 60% kosztów kwalifikowalnych.

Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).