Niedziela, 14 kwietnia 2024r. | Imieniny: Bereniki, Waleriana, Justyny
Pokaż menu

Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

20 lutego, 2024
Ratusz w Zakliczynie / Andrzej O - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 Ratusz w Zakliczynie / Andrzej O - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

1 i 3 marca odbędą się wydarzenia w Gminie Zakliczyn, realizowane w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Program obchodów znajdziecie na plakacie zamieszczonym obok.

1 marca po zapaleniu zniczy na grobie mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie, młodzież skupiona wokół SKKT PTTK „Compass” i UKS „Jordan” działających przy Szkole Podstawowej im. Lanckrońskich w Zakliczynie wyruszy na trasę rajdu i gry terenowej wiodącej z Zakliczyna do Rudy Kameralnej, gdzie zameldują się najpóźniej przed godziną 13 – tą. Tam przy pomniku mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” i jego żołnierzy odbędzie się manifestacja patriotyczna, po czym w Ośrodku Praktyk Artystycznych w tamtejszej świetlicy, w Sali kominkowej zaprezentowany zostanie program filmowo – teatralny, który poprowadzi dyrektor Teatru Nie Teraz Tomasz A. Żak.

3 marca (w niedzielę) po Mszy świętej w kościele pw. św. Idziego opata na zakliczyńskim Rynku odbędzie się Bieg „Tropem wilczym” na dystansie 1963 m. Na zakończenie obchodów, w Sali im. S. Jordana w ratuszu uczestnicy Biegu „Tropem wilczym” otrzymają dyplomy i medale, a w tak zwanym międzyczasie można będzie zobaczyć i wysłuchać program „Ponieważ żyli prawem wilka.”
Na celebrowanie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wybrano dzień 1 marca. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Jak wyjaśnił przedstawiciel wnioskodawcy na posiedzeniu Komisji, wybór daty był nieprzypadkowy także z tego powodu, że w ten sposób nawiązano do uchwały sejmowej z 2001 roku. Inicjatorom powstania święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1 marca 2011 roku, aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.
Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).