Niedziela, 14 kwietnia 2024r. | Imieniny: Bereniki, Waleriana, Justyny
Pokaż menu

Faust Socyn. Życie i myśl – interdyscyplinarna konferencja w 420. rocznicę śmierci i 485. rocznicę urodzin

19 lutego, 2024

„Opisać żywot Fausta Socyna krótko i pobieżnie – byłoby to poniżej godności tak poważnego męża, opisać zaś obszernie i dokładnie – byłoby może ponad nasze siły. Albowiem krzywdą jest dla cnoty, jeśli pośpiesznie i niedbale przedstawimy zasługi znamienitych ludzi, a o tym zaiste mężu, jak o nikim dotąd, należy mówić nie tylko starannie, lecz także z talentem” – pisał Samuel Przypkowski. W niedzielę 3 marca 2024 roku Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza do udziału w interdyscyplinarnej konferencji poświęconej życiu i myśli duchowego przywódcy arian – awangardy intelektualnej XVI- i XVII-wiecznej Europy.

W Lusławicach 420 lat temu zmarł Faust Socyn – włoski reformator religijny, teolog, pisarz-polemista i poeta. Stworzył doktrynę religijną braci polskich, a od jego nazwiska polski arianizm znany jest w Europie jako socynianizm. Od 1598 związany był z ośrodkiem braci polskich w Lusławicach. „Faust Socyn. Życie i myśl” to interdyscyplinarna konferencja organizowana przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w 420. rocznicę śmierci i 485. rocznicę urodzin tej wybitnej postaci. Lusławice to niewielka miejscowość o wielkiej historii, w którą wpisała się obecność najznamienitszych myślicieli i artystów: bracia polscy, Faust Socyn, Jacek Malczewski, Krzysztof Penderecki. Wielowymiarowość tego miejsca jest niezwykła i silnie naznaczona dziedzictwem minionych epok. Lusławice zapisały się przed wiekami na kartach historii dzięki obecności wielkiego myśliciela Fausta Socyna. Od tej pory malownicza wieś stała się stolicą myśli ariańskiej, miejscem funkcjonowania radykalnej wspólnoty etycznej, która własne przekonania łączyła z poszanowaniem pluralizmu, przestrzenią wymiany myśli, politycznej i religijnej wolności, wspólnoty idącej na wskroś podziałów w społeczeństwie. Tu rodziły się i promieniowały na świat przełomowe (jak na owe czasy) postulaty społeczne, religijne i etyczne, a także myśl ariańska, wprowadzające pełnię tolerancji, zniesienie podziałów, równość płci, powszechny dostęp do edukacji i pacyfizm.

Podczas konferencji zostaną poruszone kluczowe konteksty historyczne działalności braci polskich, przybliżając zarówno sferę intelektualną, edukacyjną i wydawniczą ruchu, jak i przełomowe wydarzenia mające wpływ na dzieje reformacji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa starodruków pochodzących z jednej z największych w Polsce prywatnych kolekcji poświęconych braciom polskim. W prezentowanych zbiorach znajdą się m.in. starodruki z XVII wieku, w tym 2 tomy pism Fausta Socyna wydane w Amsterdamie w 1668 roku oraz tom z pracami Jonasza Szlichtynga z 1665 roku. Wyjątkowym wydarzeniem w ramach konferencji będzie pokaz filmów Bracia Polscy oraz Sąd nad Braćmi Polskimi w reżyserii Stanisława Janickiego połączony ze spotkaniem z autorem.

Niedziela, 3 marca 2024, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Harmonogram:

SESJA I
9:00–9:15 Otwarcie
9:15–10:15 Maciej Miezian (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
Socyn i Miechowita. Kulisy pewnego wydarzenia z dnia 30 kwietnia 1598 roku
10:15–11:45 dr Michał Wiśniewski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Międzynarodowe Centrum Kultury)
Adolf Szyszko-Bohusz. Kreator narodowej tożsamości i Mauzoleum Fausta Socyna (wykład wraz ze zwiedzaniem Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach)
11:45–12:00 Przerwa
12:00–13:30 Stanisław Janicki
Projekcja filmów Bracia Polscy (1980) i Sąd nad Braćmi Polskimi (1984) oraz spotkanie autorskie z reżyserem

SESJA II
12:00–13:30 Stanisław Janicki
Projekcja filmów Bracia Polscy (1980) i Sąd nad Braćmi Polskimi (1984) oraz spotkanie autorskie z reżyserem
13:30–14:00 Przerwa
14:00–15:45 Małgorzata Gmiter (Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS; Zarząd Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo-Ogrodowych)
Architektura zborów ariańskich w Polsce (wykład wraz ze zwiedzaniem Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach)
15:45–16:00 Przerwa
16:00–17:00 Maciej Miezian (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
Koniec zgody Narodów. Kryzys reformacji w Krakowie na przełomie XVI i XVII wieku

Wystawa starodruków oraz spotkanie z właścicielem kolekcji Dariuszem Ciepielą
Najcenniejsze publikacje jednej z największych w Polsce prywatnych kolekcji poświęconych braciom polskim eksponowane w przestrzeniach foyer w godzinach konferencji.
W trakcie trwania konferencji istnieje możliwość korzystania z kawiarni czynnej w budynku ECMKP.

W celu bezpłatnych rezerwacji miejsc na wybrane sesje zapraszamy uczestników indywidualnych oraz grupy zorganizowane pod numerem telefonu: 14 665 10 30 lub za pośrednictwem adresu e-mail: zwiedzanie@penderecki-center.pl

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
Więcej informacji pod numerem telefonu: 14 665 10 30 lub za pośrednictwem adresu e-mail: zwiedzanie@penderecki-center.pl

Faust Socyn. Życie i myśl – interdyscyplinarna konferencja w 420. rocznicę śmierci i 485. rocznicę urodzin, baner
Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).