Czwartek, 30 czerwca 2022r. | Imieniny: Emilii, Lucyny

5. Biesiada Rycerska w Melsztynie

21 czerwca, 2022

25 i 26 czerwca na wzgórzu zamkowym w Melsztynie odbędzie się 5. Biesiada Rycerska w Melsztynie. Tym razem obok tradycyjnych punktów programu Biesiady, takich jak: szkółka młodego woja i młodego myśliwego, obrzędu świętojańskiego oraz bitwy o zamek, zaprezentujemy pokaz sokolniczy. W sobotę po 16 – tej zobaczymy w akcji 6 ptaków myśliwskich.

Podczas oficjalnej gali Biesiady o godzinie 20 – tej zostanie otwarta wystawa fotograficzna Stanisława Kusiaka – „Zamki Małopolski”, a po rekonstrukcji obrzędu Kupały i pokazie tańca z ogniem i powrocie z nad Dunajca, zaprezentujemy widowisko laserowe „Magiczny Melsztyn” około 22:30. Będzie to pokaz legendy o tym jak budowany był przez czarta zamek melsztyński i co się stało potem z budowniczym.
W niedzielę usłyszymy m.in. zespół „Jawaryna” z Białorusi, który nie tylko zaprezentuje muzykę dawną, ale też da pokaz dawnych tańców. Z kolei dla tych, którzy lubią piosenki z gitarą też mamy ofertę – na zamku melsztyńskim zagrają Bracia Kornaś.

5. Biesiadę Rycerską w Melsztynie zakończy w niedzielne popołudnie tradycyjna „Bitwa o zamek”.

W tym roku na zamkowym wzgórzu w Melsztynie pojawią się grupy rekonstrukcji historycznej:

Leo Corde z Bytomia , która zaprezentuje m.in. stanowisko z bronią czarnoprochową z XV wieku; dioramę oraz sobotni i niedzielny artyleryjski pokaz.

Pruscy Rycerze Chrystusowi Bracia Dobrzyńscy – grupa specjalizująca się w realiach XIII wieku, która przeprowadzi rekrutację na krucjatę, procesję biczowników, a także weźmie udział w bitwie o zamek.

Zgraja Banitów i Renegatów – to z kolei grupa rekonstrukcji historycznej z okresu XI wieku; mnisi średniowieczni oraz walczący, którzy wezmą udział w pojedynkach oraz bitwie o zamek. Ponadto Zgraja ma bartnika, który przyjedzie ze stanowiskiem pszczelarskim z epoki, średniowiecznymi ulami, plastrami wosku, pszczołami.

Grupa sokolnicza – przywiozą w sobotę na Melsztyn 6 gatunków ptaków w tym; myszołowca towarzyskiego, sokoła raróga, jastrzębia, płomykówkę, puchacza i kruka. Będzie to historyczne stanowisko, na którym prezentowane będą ptaki oraz akcesoria sokolnicze przez cały czas trwania imprezy w sobotę.

Drużyna Najemna Rujewit to nasz partner strategiczny Biesiady od drugiej jej edycji tym razem przyjedzie w sile 20 osób, by dać pokazy rzemiosła z epoki (obróbka tekstyliów, produkcja krajek, robienie na igle i szydle, haft średniowieczny, lepienie z gliny dla najmłodszych, kuźnia). Ponadto utworzą szkółkę młodego woja oraz młodego myśliwego, stanowisko z instrumentami z epoki, a także zaprezentują rekonstrukcję obrzędu Kupały, wieczorny fire show, pełne, wielonamiotowe obozowisko, pokazy walki i uzbrojenia, a także strojów cywilnych z okresu wczesnego, pełnego i późnego średniowiecza.

Javaryna -zespół z Białorusi. Repertuar to muzyka dawna od wczesnego średniowiecza do renesansu, a także tańce ludowe narodów Europy w odpowiednich strojach i z autentycznymi instrumentami muzycznymi. Atrakcją występu „Jawaryny” są interaktywne warsztaty tańców dawnych i ludowych przy akompaniamencie muzyki na żywo.

Będzie się działo w ostatni weekend na wzgórzu zamkowym w Melsztynie – przybywajcie !

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego i gminy Zakliczyn.

źródło: www.kultura-zakliczyn.pl

Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).