Piątek, 7 października 2022r. | Imieniny: Marii, Marka, Mirelli

11. Dożynki Gminy Zakliczyn

23 sierpnia, 2022

27 sierpnia odbędą się w Zakliczynie 11. Dożynki Gminy Zakliczyn, których gospodarzami będą wspólnie sołectwa Wola Stróska i Zdonia. Rekordowa liczba grup wieńcowych – zgłoszono aż 19, w tym po raz pierwszy m.in. sołectwo Melsztyn – pojawi się najpierw w kościele p.w. św. Idziego w Zakliczynie, gdzie o godz. 15:30 rozpocznie się Msza święta, dziękczynna. Po nabożeństwie grupy wieńcowe udadzą się w barwnym korowodzie na zakliczyński Rynek.

Uroczystości dożynkowe na Rynku rozpoczną się ok. godz. 17:30 powitaniem gospodarza Gminy Zakliczyn, burmistrza Dawida Chrobaka przez starostów Dożynek, powitaniem gości oraz podsumowaniem II. Powiatowych Zawodów w ratownictwie KPP Powiatu Tarnowskiego. Te zawody zorganizowane będą w Zakliczynie od godziny 9-tej przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie, Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie oraz Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn pod patronatem Starosty Tarnowskiego. Bazą zawodów będzie Kompleks Rekreacyjno – Sportowy na Kamieńcu, konkurencje odbędą się w wyznaczonych punktach Zakliczyna, a podsumowanie podczas części oficjalnej Dożynek. Około godziny 18-tej rozpocznie się obrzęd dożynkowy, a po nim koncert Kapeli Podwórkowej „Gulony”. Na finał przewidziana została zabawa dożynkowa z wodzirejem DJ Starsky.

Dożynkom towarzyszyć będzie Jarmark fasoli i produktu tradycyjnego Małopolski. Wystawcy, których zgłosiło się ok. 40, zajmą drogę przy wschodniej części Rynku (koło Urzędu Miejskiego). Zamknięta będzie też droga przy północnej części Rynku, gdzie usytuowane będą stoiska gastronomiczne. Gośćmi Dożynek będą zaproszone przez Burmistrza Miasta i Gminy delegacje zaprzyjaźnionych z Gminą Zakliczyn samorządów węgierskiego Jászfényszaru oraz ukraińskiego Obertyna.

Dzień później (w niedzielę) na Rynku odbędzie się kolejna impreza pod tytułem Festiwal „Co nam w sercu gra” organizowana przez Stowarzyszenie „Klucz” i Zakliczyńskie Centrum Kultury, o których napiszę w oddzielnym artykule.

11. Dożynki Gminy Zakliczyn

Autor plakatu: Stanisław Kusiak, tekst: Kazimierz Dudzik

Gmina Zakliczyn
Zakliczyn – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Położona jest w strefie Pogórza Karpackiego (na pograniczu Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielonych rozległą doliną środkowego biegu Dunajca).