Sobota, 2 marca 2024r. | Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla
Pokaż menu

Zdalne nauczanie w Szkole Podstawowej im. Jana Wnęka w Odporyszowie

18 maja, 2020


Edukacja zdalna to temat wywołujący wiele emocji. Zarówno uczniowie i ich rodzice, jak i nauczyciele odnajdują się  w nowej, trudnej szkolnej rzeczywistości wymuszonej pozostaniem w domach. Wirtualne lekcje są zdalnym odpowiednikiem  tradycyjnego nauczania z tą różnicą, że uczniowie nie siedzą w szkolnych ławkach, ale w swoich  pokojach. Brak osobistego kontaktu sprawia, że  konieczne jest prowadzenie  szeroko rozumianej komunikacji on-line. W Szkole Podstawowej w Odporyszowie wybrano kilka możliwości w zależności od przedmiotu  i  wieku uczniów. Z części zajęć są to m.in. lekcje on-line prowadzone za pomocą aplikacji Google Hangouts i Google Meet.
Uczniowie włącznie do klasy VI mają dostęp  do platformy Eduelo, gdzie udostępniane są powtórki, testy sprawdzające, quizy i zabawy  uatrakcyjniające lekcje.  Jest tam możliwość pracy samodzielnie lub grupowo, co sprawia, że dzieci chętnie biorą udział w tego typu zajęciach.  Wykorzystywany jest również Google Classroom, który pomaga organizować pracę na zajęciach i ułatwia komunikację z uczniami.  Ponadto część nauczycieli tworzy własne padlety, na których zamieszcza materiały do lekcji i udostępnia je uczniom.  Niektóre zajęcia prowadzący nagrywają jako filmiki z lekcją. Jest to wykorzystywane szczególnie wtedy, gdy uczniowie zgłaszają, że w danym dniu mają problem z uczestnictwem w zajęciach o określonej godzinie, na przykład ze względu na to, że w danym domu ze sprzętu komputerowego korzysta więcej niż jedno dziecko. Do kontaktu z uczniami i rodzicami używa się dziennika elektronicznego, strony internetowej szkoły, mailingu lub kontaktu telefonicznego.

Uczniowie szkoły w Odporyszowie prowadzeni zdalnie przez swoich nauczycieli włączają się w akcje organizowane w szkole takie jak: Kartka Świąteczna, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej czy Święto Konstytucji 3 Maja.  Z  okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II szkoła przygotowała szereg propozycji upamiętnienia papieża Polaka i zaangażowała się w ogólnopolski projekt „Dar na stulecie urodzin Jana Pawła II”. Celem tego projektu było „stworzenie pomnika z serc i umysłów Polaków zbudowanego z inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych wspierających owo duchowe dziedzictwo”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w akcjach pod wspólną nazwą – „Nasz dar dla Papieża". W ubiegłym tygodniu w ramach lekcji lub w domu samodzielnie dzieci miały do wykonania kilka zadań, a ich rezultaty można podziwiać na stronie internetowej szkoły. Były to między innymi: „Wiersz lub piosenka dla Jana Pawła II”, plakat „Złote myśli Papieża”, prezentacja multimedialna  „Wielki Polak – Jan Paweł II” oraz  praca plastyczna "Portret Świętego Jana Pawła II". Wiele osób przygotowało deser, którym poczęstowałoby Papieża w Jego urodziny. Wszystkie te działania miały na celu wyrażenie naszej  pamięci o Ojcu Świętym  Janie Pawle II  i o tym, czego dokonał w ciągu ponad 26 lat swego pontyfikatu.

Mamy nadzieję, że wspólny wysiłek nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz opiekunów przyniesie oczekiwane efekty. Po cichu liczymy jednak na to, że jeszcze przed wakacjami spotkamy się w szkole, bo nic nie jest w stanie zastąpić tradycyjnych lekcji i kontaktów z nauczycielami i rówieśnikami, których teraz wszystkim bardzo brakuje.

   Gmina Żabno
Żabno – gmina miejsko-wiejska w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie). Gmina stanowi 7,4% powierzchni powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).