Zdalne nauczanie w Szkole Podstawowej im. Jana Wnęka w Odporyszowie
Edukacja zdalna to temat wywołujący wiele emocji. Zarówno uczniowie i ich rodzice, jak i nauczyciele odnajdują się w nowej, trudnej szkolnej rzeczywistości wymuszonej pozostaniem w domach. Wirtualne lekcje są zdalnym odpowiednikiem tradycyjnego nauczania z tą różnicą, że uczniowie nie siedzą w szkolnych ławkach, ale w swoich pokojach. Brak osobistego kontaktu sprawia, że konieczne jest prowadzenie szeroko rozumianej komunikacji on-line. W Szkole Podstawowej w Odporyszowie wybrano kilka możliwości w zależności od przedmiotu i wieku uczniów. Z części zajęć są to m.in. lekcje on-line prowadzone za pomocą aplikacji Google Hangouts i Google Meet.
Uczniowie włącznie do klasy VI mają dostęp do platformy Eduelo, gdzie udostępniane są powtórki, testy sprawdzające, quizy i zabawy uatrakcyjniające lekcje. Jest tam możliwość pracy samodzielnie lub grupowo, co sprawia, że dzieci chętnie biorą udział w tego typu zajęciach. Wykorzystywany jest również Google Classroom, który pomaga organizować pracę na zajęciach i ułatwia komunikację z uczniami. Ponadto część nauczycieli tworzy własne padlety, na których zamieszcza materiały do lekcji i udostępnia je uczniom. Niektóre zajęcia prowadzący nagrywają jako filmiki z lekcją. Jest to wykorzystywane szczególnie wtedy, gdy uczniowie zgłaszają, że w danym dniu mają problem z uczestnictwem w zajęciach o określonej godzinie, na przykład ze względu na to, że w danym domu ze sprzętu komputerowego korzysta więcej niż jedno dziecko. Do kontaktu z uczniami i rodzicami używa się dziennika elektronicznego, strony internetowej szkoły, mailingu lub kontaktu telefonicznego.
Uczniowie szkoły w Odporyszowie prowadzeni zdalnie przez swoich nauczycieli włączają się w akcje organizowane w szkole takie jak: Kartka Świąteczna, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej czy Święto Konstytucji 3 Maja. Z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II szkoła przygotowała szereg propozycji upamiętnienia papieża Polaka i zaangażowała się w ogólnopolski projekt „Dar na stulecie urodzin Jana Pawła II”. Celem tego projektu było „stworzenie pomnika z serc i umysłów Polaków zbudowanego z inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych wspierających owo duchowe dziedzictwo”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w akcjach pod wspólną nazwą – „Nasz dar dla Papieża". W ubiegłym tygodniu w ramach lekcji lub w domu samodzielnie dzieci miały do wykonania kilka zadań, a ich rezultaty można podziwiać na stronie internetowej szkoły. Były to między innymi: „Wiersz lub piosenka dla Jana Pawła II”, plakat „Złote myśli Papieża”, prezentacja multimedialna „Wielki Polak – Jan Paweł II” oraz praca plastyczna "Portret Świętego Jana Pawła II". Wiele osób przygotowało deser, którym poczęstowałoby Papieża w Jego urodziny. Wszystkie te działania miały na celu wyrażenie naszej pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II i o tym, czego dokonał w ciągu ponad 26 lat swego pontyfikatu.
Mamy nadzieję, że wspólny wysiłek nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz opiekunów przyniesie oczekiwane efekty. Po cichu liczymy jednak na to, że jeszcze przed wakacjami spotkamy się w szkole, bo nic nie jest w stanie zastąpić tradycyjnych lekcji i kontaktów z nauczycielami i rówieśnikami, których teraz wszystkim bardzo brakuje.