Czwartek, 30 czerwca 2022r. | Imieniny: Emilii, Lucyny

Spektakl poetycki w mistrzowskim wykonaniu

23 czerwca, 2022

Miejsko-Gminna Biblioteka w Żabnie gościła znakomitych artystów. Aktorzy Piotr Cyrwus i Maja Barełkowska oraz muzyk i kompozytor Piotr Kajetan Matczuk zaprosili nas do świata poezji Cypriana Kamila Norwida.

Zafascynowani oryginalną myślą poety wyrażoną w niezwykle współczesny sposób, w spektaklu poetyckim pt. „Norwid” artyści podzielili się ze słuchaczami pięknem i mistrzostwem frazy poety. Norwidowskie myślenie o człowieku, o społeczeństwie i narodzie brzmi tak, jakby zostało sformułowane w XXI wieku, odpowiada obecnej wiedzy psychologicznej i socjologicznej. Opisuje fałszywe przekonania dotyczące relacji między ludźmi, brak prawdziwych, głębokich więzi między nimi.

Piotr Cyrwus i Maja Barełkowska recytowali m.in. „Promethidion”, „Małe dzieci”, „Małżeńską receptę”, „Klątwy”, „Zagadkę”. Muzykę do spektaklu skomponował i wykonał Piotr Kajetan Matczuk. W jego wykonaniu usłyszeliśmy m.in. utwór „Moja piosnka”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „III Żabnieńskie spotkania z literaturą – wokół epoki romantyzmu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gmina Żabno
Żabno – gmina miejsko-wiejska w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie). Gmina stanowi 7,4% powierzchni powiatu.