Wtorek, 28 marca 2023r. | Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych

29 listopada, 2022

W dniu 15 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Wnęka w Odporyszowie odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. Jednym z głównych celów tego święta było pokazanie korzyści płynących z uczenia się języków, a także promowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy. Ponadto podejmowane działania miały za zadanie motywację uczniów do nauki języków obcych oraz poszerzanie własnej wiedzy z zakresu kultury krajów europejskich. Obchody miały w tym roku charakter innowacji pedagogicznej, a ich przygotowanie zajęło sześć tygodni. Innowacja ta była odpowiedzią na  niski poziom umiejętności językowych  dzieci i młodzieży, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej. Adresatami przedsięwzięcia byli uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej oraz oddziału przedszkolnego. Na początku wychowawcy klas wraz z uczniami wylosowali jeden z krajów. Były to:  Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Grecja oraz Francja. Każda z grup  pod kierunkiem wychowawców i wybranych nauczycieli  zajmowała się wykonywaniem szeregu zajęć związanych z danym krajem. Zrealizowanych zostało 6 zadań:  wykonanie oryginalnego wystroju klas, tak, aby oddawały klimat wylosowanego kraju, opracowanie plakatu w rozmiarze A1 przedstawiającego ciekawostki z każdego państwa, przygotowanie potrawy i napoju typowych dla danego regionu, zaprezentowanie piosenki w jednym z języków obcych, prezentacja znanej osoby pochodzącej z danego kraju oraz pokaz tańca ludowego charakterystycznego dla tego terytorium.  Uczniowie rywalizowali ze sobą w turnieju klas o puchar Dyrektora Szkoły. Walka była zacięta do ostatniej chwili, a jury nie miało łatwego zadania, gdyż poziom konkursów był nad wyraz wysoki. Ostatecznie zwycięzcą pierwszego miejsca zostały ex aequo klasy 1-3 oraz klasa 5.

To wydarzenie podkreśliło znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się w Europie.  To ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości, dlatego uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczyli chętnie w tego typu uroczystości .

Gmina Żabno
Żabno – gmina miejsko-wiejska w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie). Gmina stanowi 7,4% powierzchni powiatu.