Środa, 17 kwietnia 2024r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta
Pokaż menu

Nauczanie w czasie pandemii – relacja Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie

28 kwietnia, 2020Za nami kolejny dzień, który przyniósł ważne informacje dotyczące terminów egzaminów oraz kontynuowania nauczania zdalnego do 24. maja 2020 r. Wygląda na to, że edukacja na dłużej przeniosła się do dziecięcych i nauczycielskich domów. W obliczu nowej sytuacji, pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie, najważniejszym zagadnieniem w środowisku szkolnym stały się kompetencje nauczycieli i uczniów w porozumiewaniu się za pomocą środowiska cyfrowego. Chociaż początki tej niechcianej przygody były pełne emocji i problemów, zwłaszcza technicznych, teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Społeczność Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie dokłada wszelkich starań, aby nauczanie zdalne przynosiło oczekiwane efekty. Pamiętając o tym, że każdy uczeń pragnie rozwijać  indywidualne zainteresowania, ma swoje doświadczenia, a niekiedy przejawia specjalne potrzeby edukacyjne, staramy się dostosować formy i metody pracy do aktualnych potrzeb. Nierzadko to uczniowie stają się naszymi przewodnikami, zapoznają nas z technicznymi rozwiązaniami, pomagają w przygotowaniu lekcji.

Organizując naszą wspólną pracę, mamy na uwadze higieniczny tryb życia, który nie pozwala na długie spędzanie czasu przy komputerze czy smartfonie. Z tej przyczyny przyjęliśmy, że maksymalna ilość lekcji online dziennie wynosi trzy jednostki. W nauczaniu synchronicznym pomaga nam w szczególności aplikacja discord przeznaczona do połączeń głosowych z możliwością uruchomienia video, pisania wiadomości na czacie czy udostępniania ekranu. Nauczyciele oraz uczniowie udostępniają też wartościowe linki, zdjęcia oraz prezentacje.

W zdalnym nauczaniu asynchronicznym korzystamy w szczególności z narzędzi, które są rodzicom oraz uczniom doskonale znane. Tutaj pomocny jest dziennik elektroniczny, komunikator Messenger oraz poczta internetowa. Dzieci oczekują, aby proponowane treści były ciekawe i dostępne. Dlatego też często posługujemy się platformą e-podręczniki.pl, która proponuje uczniom autokorektę, a to jest dla nich ważne. Pomocną dłoń wyciągnęły również do nauczycieli wydawnictwa edukacyjne, z którymi dotychczas pracowaliśmy w sposób tradycyjny. Globalna wioska, jaką jest Internet, proponuje wiele innych ciekawych rozwiązań, z których każdy pedagog czerpie w miarę swoich i przedmiotu potrzeb. Warto wspomnieć w tym miejscu chociażby o platformie Eduelo czy Quizizz.

Nowa sytuacja wymogła na nas wszystkich nowe rozwiązania. O niektórych po prostu musieliśmy sobie przypomnieć. W tej „nowej zdalnej rzeczywistości” nie należy jednak zapominać o tym, co jest w tym momencie bardzo ważne. To podtrzymywanie relacji. Dlatego istotną rzeczą jest dla nas informacja zwrotna dotycząca zaproponowanych działań. Uczniowie i rodzice mają możliwość kontaktowania się z nauczycielami w trakcie konsultacji a także poza nimi. Nauczyciele z ochotą łączą się ze swoimi klasami online, by podczas zajęć z wychowawcą porozmawiać o ważnych wychowawczych lub profilaktycznych zagadnieniach. Cieszymy się, że wspólnie wytworzyliśmy więź, która teraz pozwala nam aktywnie pracować. Raduje nas fakt, że uczniowie wspierani przez rodziców pozytywnie reagują na proponowane przez nas akcje lub projekty. Jako przykład można wymienić: Ogólnopolską Akcję Uczniów i Nauczycieli „KARTKA DLA MEDYKA” czy album ze zdjęciami „Mój dom, moja okolica”, które zostały zaproponowane w ramach zdalnych zajęć świetlicowych lub międzyszkolny projekt "Witaj majowa jutrzenko 3MajMy się!",  polegający na nagraniu video ze śpiewem do podkładu muzycznego "Witaj, majowa jutrzenko". Przesyłanie nauczycielom samodzielnie nagranych filmów i wykonanych zdjęć jest ciekawą formą dzielenia się swoją wiedzą i prezentowania talentów. Uczniowie klasy VII nagrywają w ten sposób wykonane przez siebie doświadczenia, rozwijając umiejętności potrzebne do zrozumienia fizyki. Klasa Vb wykonała natomiast ilustracje na temat: Polscy olimpijczycy i sportowcy. To tylko niektóre przykłady wielu przedsięwzięć organizowanych w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie.

Wszystkie działania służące rozwojowi zainteresowań naszych wychowanków na bieżąco zamieszczane są na stronie internetowej szkoły. Mamy nadzieję, że pokłady energii i motywacji naszych uczniów są niewyczerpane, ponieważ wygląda na to, że nauczanie zdalne to nasza najbliższa przyszłość.

Efekty zdalnej lekcji WF:

 

Kontakt nauczyciela z uczniami poprzez komunikatory:

 

 

Prace plastyczne uczniów: 
Gmina Żabno
Żabno – gmina miejsko-wiejska w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie). Gmina stanowi 7,4% powierzchni powiatu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).