Wtorek, 25 czerwca 2024r. | Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty
Pokaż menu
Artykuł sponsorowany

Mieszkanie w kamienicy czy w bloku?

18 września, 2023
Mieszkanie w kamienicy czy w bloku?
Bialystok city in Poland architecture background. High block of flats skyscraper living area. Old neighborhood retro style. Metal sheet cladding. Sunny balcony apartments.

Kamienice bez wątpienia wyróżnia oryginalna architektura. Ponadto są wyjątkowe ze względu na swoją historię i wyróżniają się unikatowym klimatem. Od zawsze konkurują jednak o zainteresowanie kupujących czy wynajmujących z praktycznym komfortem mieszkań w bloku. Kamienica a blok – gdzie lepiej zamieszkać? Przeczytaj poniżej.

Mieszkanie w kamienicy – jakie zalety?

Kamienice cieszą się popularnością głównie ze względu na dogodne położenie. Zlokalizowane są one zazwyczaj w centrum miasta lub w jego pobliżu.

Poza tym kamienice charakteryzują się ciekawą architekturą i bywają bogato zdobione. Tego typu zabudowania są wyjątkowe ze względu na swoją historię i niepowtarzalny klimat.

Same mieszkania natomiast charakteryzują się dużymi i przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami i dużymi oknami, dzięki którym lokale są bardzo dobrze doświetlone. Co więcej, grube mury są dobrą izolacją, przez co mieszkania w kamienicy są ciche, a w czasie upałów mniej się nagrzewają niż np. mieszkania w wielkiej płycie.

Mieszkanie w kamienicy – jakie wady?

Ze względu na swój wiek kamienice są często w złym stanie technicznym. Krzywe ściany, stare instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, nieszczelne okna i brak ocieplenia to często spotykane problemy. Niektóre lokale w kamienicach wystawiane na sprzedaż wymagają całkowitego remontu.

Duże i przestronne pomieszczenia z jednej strony stanowią zaletę, ale z drugiej wadę, ponieważ takie wnętrza, często nieocieplone, oznaczają wyższe rachunki za ogrzewanie dla właścicieli mieszkań. Stare budynki najczęściej nie są podłączone do ogrzewania miejskiego, dlatego koszty ogrzewania gazem czy prądem są dość istotnym obciążeniem dla lokatorów.

Ponadto minusem okazać się może również nieuregulowany stan prawny tego typu nieruchomości. Przed zakupem warto więc sprawdzić stan prawny w księdze wieczystej, zdarzają się bowiem komplikacje utrudniające, a nawet uniemożliwiające zrealizowanie transakcji czy późniejsze użytkowanie tej nieruchomości.

Należy pamiętać również o tym, że kamienice nie są przystosowane do potrzeb osób starszych czy niepełnosprawnych, ponieważ zazwyczaj w tych budynkach brakuje wind. Problemem okazać się może również brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych, w szczególności gdy kamienica znajduje się w centrum miasta.

Mieszkanie w bloku – jakie zalety?

Dużym plusem mieszkań w bloku jest ich większa dostępność. Na rynku mamy bowiem do wyboru lokale z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Możemy wybierać spośród lokali wykończonych pod klucz, w stanie deweloperskim bądź do remontu.

Ponadto zdecydowana większość bloków jest w znacznie lepszym stanie niż kamienice. Dzięki wieloletniemu nadzorowi spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych bloki są bowiem regularnie modernizowane.

Dużą zaletą mieszkań w bloku jest to, że najczęściej są one ogrzewane z sieci miejskiej, co jest wygodniejsze i bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Przy tym nowe bloki charakteryzują się termoizolacyjnością dostosowaną do współczesnych norm, a wiele starszych zostało poddanych termomodernizacji.

Mieszkanie w bloku – jakie wady?

Mieszkania w bloku są zazwyczaj sporo mniejsze i mniej przestronne niż te w kamienicy. Podczas gdy dla niektórych przytulność i mały metraż może być zaletą, dla innych będzie się to wiązało z poczuciem ciasnoty. Poczucie to zwiększać może dodatkowo wysokość mieszkań, która właściwie nigdy nie przekracza 2,60 m.

Wiele do życzenia może pozostawiać także grubość ścian w blokach. Często nie są one wystarczająco dźwiękoszczelne i słychać przez nie hałasy od sąsiadów czy z ulicy.

Jeśli decydujemy się na blok na nowym osiedlu, warto się liczyć z tym, że może on być położony dalej od centrum. Z jednej strony może to być zaletą ze względu na ciszę i spokój, ale stanowić może jednocześnie utrudnienie dla osób dojeżdżających do pracy lub szkoły. Trzeba liczyć się również z oddaleniem od różnych atrakcji i rozrywek.

Kamienica a blok – co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to bowiem sprawa bardzo indywidualna i każdy powinien na to pytanie odpowiedzieć sobie sam. To, co dla jednych jest sporą zaletą, dla innych okazać się może dużą uciążliwością. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować wszystkie zalety i wady obu rozwiązań oraz oferty sprzedaży mieszkań w okolicy uwzględniając własne potrzeby i oczekiwania względem danego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).