Wojnicz świętował 233. rocznicę Konstytucji Trzeciego Maja
Msza święta w wojnickiej Kolegiacie pod wezwaniem św. Wawrzyńca Męczennika zapoczątkowała obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po mszy zgromadzeni uroczyście przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty, a na maszt, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, wciągnięto polską flagę.
Naród polski, państwo polskie, które było w niezwykle trudnym czasie, wyczerpane wieloma wojnami, postanowiło się odbudować. Zamiarem ojców założycieli, twórców Konstytucji, było przygotowanie aktu założycielskiego, który dawałby władzę narodowi. To było odwołanie się do narodu. Naród miał wybierać swoich przedstawicieli. Można powiedzieć, że to była pierwsza konstytucja w Europie, druga na świecie. Celem tego było danie odporu tym wszystkim zewnętrznym sąsiadom, którzy w tamtym czasie czyhali na Rzeczpospolitą – stwierdza Arkadiusz Mularczyk, poseł na Sejm RP.
Podczas ceremonii odczytano również Apel Pamięci, przywołujący walczących o niepodległość Polski.
Bardzo dziękuję panu posłowi Mularczykowi, że uświetnił to nasze dzisiejsze święto, bo było naprawdę piękne, bardzo dużo ludzi. Ja tylko mogę powiedzieć, że dziękuję wszystkim mieszkańcom Wojnicza za to, że tak licznie co roku biorą udział w tak pięknej uroczystości uchwalenia konstytucji 3 Maja pod Pomnikiem Niepodległości. Dlatego bardzo wszystkim dziękuję za przybycie, a panu posłowi bardzo serdecznie za to, że jest dziś z nami – mówi Tadeusz Bąk, burmistrz miasta i gminy Wojnicz.
To święto jest dla nas radosne, ważne, bo pokazaliśmy, ze jako naród potrafimy się jednoczyć w trudnych chwilach, pokazywać pewne kierunki rozwoju na przyszłość. Ale tez musi w nas wzbudzać pewną refleksję, dlatego ze zakusy na naszą niepodległość, suwerenność, pozbawienie nas naszego kraju, są od wieków. Jesteśmy jako kraj najeżdżani, to z zachodu, to ze wschodu. Dzisiaj, gdy trwa wojna na Ukrainie, musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie, tym militarnym, fizycznym – przypomina Arkadiusz Mularczyk, poseł na Sejm RP.
Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiadała Orkiestra Dęta Miasta Wojnicza pod przewodnictwem kapelmistrza Cezarego Chmiela.