Środa, 17 lipca 2024r. | Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Pokaż menu

TERYTORIALSI WZNOWILI SZKOLENIE I SZUKAJĄ SPECJALISTÓW

08 czerwca, 2020

Po trzech miesiącach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) wznawiają szkolenie i przygotowują się do przyjęcia nowych ochotników. Szukają także wysoko wykwalifikowanych specjalistów w określonych specjalnościach.

Szkolenie

Pierwsze szkolenia w tym roku dla przyszłych żołnierzy 11 MBOT miały się odbyć już w marcu. Sytuacja epidemiologiczna, która zapanowała w kraju spowodowała zmianę modelu funkcjonowania ze szkoleniowegona przeciwkryzysowy. Po niemal 100 dniach działań przeciwko COVID-19 małopolska Brygada wznawia szkolenia rotacyjne oraz przygotowuje się do szkolenia podstawowego dla osób, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej oraz szkolenia wyrównawczego, w którym uczestniczą żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do czynnej służby wojskowej.  W trakcie szkoleń przyszli żołnierze nabywają wiedzę i umiejętności z podstaw taktyki, topografii, przetrwania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią. Żołnierze szkoleni są z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, w tym polskich karabinków MSBS Grot (5,56 mm). Przed przysięgą
na „terytorialsów” czeka spore wyzwanie – tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian
z zakresu wszystkich nabytych umiejętności.

Kim jesteśmy?

Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się wstąpić do małopolskiej Brygady? Psycholożka, kolekcjoner broni, instruktorka cross-fitu, sędzia piłkarski, drifterka, pracownik Resortu Obrony Narodowej, logistyk, instruktor spadochronowy, instruktor saperski, płetwonurek, siatkarz, kontroler lotów, kustosz muzeum, zawodnik MMA.
To osoby, które wywodzą się z różnych środowisk i reprezentują różne zawody, mają swoje pasje, zainteresowania, zawsze cenne kompetencje. Łączy ich gotowość
do tego, aby oddać części swojego czasu, energii i umiejętności ojczyźnie i lokalnym społecznościom.

Kogo szukamy?

W Brygadzie służą żołnierze wielu specjalności. Na obecnym etapie funkcjonowania małopolska Brygada dysponuje wolnymi miejscami dla żołnierzy rezerwy wyrażających chęć służby jako żołnierz pełniący terytorialną służbę wojskową. Specyfika działań 11 MBOT sprawia, że Brygada poszukuje najlepszych ochotników m.in. w specjalnościach, które dostępne są tylko dla nielicznych. To eksperci w swoich obszarach działalności. Stanowiska o jakie można się ubiegać to lekarz, psycholog, pielęgniarka, ratownik medyczny oraz kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii C oraz C+E. Pierwszy krok do służby to wizyta w macierzystej Wojskowej Komendzie Uzupełnień (WKU). Na terenie województwa małopolskiego można się zgłaszać do WKU w Krakowie, Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu.

 Brygada

Aktualnie w 11 MBOT służy około 900 żołnierzy, w tym 770 żołnierzy OT pełniących TSW. Służba w Brygadzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory złożono ponad 1800 wniosków, z jednostką zapoznało się ponad 1600 ochotników.

Od stycznia br. 11 MBOT osiągnęła gotowość wybranymi elementami Systemu Zarządzania Kryzysowego BOT do realizacji wsparcia zadań kryzysowych w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) Brygady – Małopolsce.

Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych, zastępcą ppłk Jerzy KLOCEK. Dowództwo Brygady i pierwszy z trzech batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska). Kolejne dwa będą stacjonować
w Oświęcimiu i Tarnowie.
Gmina Wojnicz
Wojnicz – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,55% powierzchni powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).