Czwartek, 21 października 2021r. | Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Rocznica napaści ZSRR na Polskę

17 września, 2021
Google Maps Google Maps

82 lata temu, 17 września 1939 r. o godzinie czwartej rano, bez wypowiedzenia wojny, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Polska miała zostać podzielona między ZSRR a III Rzeszę.

Sowiecka propaganda określała agresję na Polskę jako “wyprawę wyzwoleńczą” w obronie “ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. W konsekwencji tego ataku do niewoli trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy, a wkrótce potem nastąpiły masowe deportacje ludności Rzeczypospolitej.

Skutki sowieckiej okupacji to utrata nie tylko ponad połowy terytorium II Rzeczypospolitej z Wilnem i Lwowem, ale przede wszystkim strata elit i polskich patriotów. Jeszcze przez pół wieku od napaści ZSRR Polska zmagała się z narzuconym systemem, który oprócz niszczenia narodu, wyniszczał kulturę, naukę i rozwój gospodarczy kraju.

Gmina Wojnicz
Wojnicz – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,55% powierzchni powiatu.