Czwartek, 21 października 2021r. | Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Pierwszy Wojnicki Festiwal Smaku już za nami!

22 września, 2021

Pomimo niesprzyjającej pogody w ubiegły piątek odbył się pierwszy, ale jak zapewnia Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, nie ostatni Wojnicki Festiwal Smaku.

„Festiwal jest idealną promocją lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, regionalnych produktów i tradycyjnych potraw. Jest to też szansa do zaprezentowania się lokalnych małych przedsiębiorców z własnymi wyrobami. To także powrót do korzeni mający na celu zasmakowania tego, co w naszym regionie najsmaczniejsze.” – mówi Burmistrz Wojnicza.

Podczas festiwalu 10 kół gospodyń wiejskich z gminy Wojnicz, jak również z okolicznych gmin mogło zaprezentować wyśmienite potrawy i pochwalić się swoimi najlepszymi smakołykami. Na stołach znajdowały się potrawy z produktów sezonowych jak i te z których słynie każda z gmin.

„Pomysł na zorganizowanie Wojnickiego Festiwalu Smaku  zrodził się na podstawie Małopolskiego Festiwalu Smaku który zagościł u nas w 2019 roku i wówczas cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Widząc to również chciałem abyśmy co roku organizowali podobne wydarzenie w naszej gminie, tylko o zasięgu lokalnym.” – podkreśla Jarosław Bujak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu.

Podczas wydarzenia odbył się także konkurs na najsmaczniejszą potrawę. Każde z kół gospodyń wiejskich mogło pochwalić się swoją najlepszą potrawą. Pasztet z cukinii, przygotowany przez ”EcoBabki” z Biadolin Radłowskich, okazał się najlepszą potrawą na festiwalu i zajął pierwsze miejsce w rywalizacji. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Pełna Chata” ze Szczepanowic prezentujące swoją zupę z soczewicy, trzecie miejsce na podium zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Siedliszowic, czwarte zajęło Kreatywne Koło Gospodyń Wiejskich z Olszyn natomiast piąte Koło Gospodyń Wiejskich z Łukanowic.

W trakcie trwania wydarzenia czas wszystkim uczestnikom umilały swoimi występami folklorystycznymi regionalne zespoły: Folk Kapela „Góralska Hora” oraz Zespół Pieśni i Tańca Echo Doliny.

Burmistrz Wojnicz podkreśla, że na podstawie frekwencji na naszym festiwalu,  widać było, że ludzie chętne uczestniczą w tego typu wydarzeniach. Odwiedzający stanowiska przygotowane przez koła gospodyń mogli posmakować tego co najlepsze w naszym regionie. Podkreśla również, że festiwal nie odbył by się bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, z którego dotację otrzymała Lokalna Grupa Działania Dunajec Biała oraz wspaniałej organizacji Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu.

Gmina Wojnicz
Wojnicz – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,55% powierzchni powiatu.