Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta
6 stycznia po raz 5. odbył się Orszak Trzech Króli w Wojniczu i po raz 7. w Biadolinach. Wszyscy uczestnicy udali się do miejsca, do którego prowadziła gwiazda i drogowskazy. To była wyjątkowo piękna uroczystość… ciepła, rodzinna, radosna i kolorowa, przeżyta przede wszystkim w duchu wiary…
Orszak Trzech Króli to największe na świecie Jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej. Scenariusz oparty na ewangelicznym przekazie – podążający za Gwiazdą Trzej Mędrcy oraz towarzyszący im Orszak, odkrywają w ubogiej szopie najprawdziwszego Boga i oddają Mu pokłon. Orszakowi towarzyszą inscenizacje biblijne związane z Narodzeniem Pańskim oraz wspólne kolędowanie.
ORSZAK W WOJNICZU
Kilka lat temu, w Wojniczu, zrodziła się nowa, piękna tradycja związana z obchodami Epifanii – Święta Objawienia Pańskiego. Święto Trzech Króli dzięki organizowanemu Orszakowi, nabrało bowiem specjalnego i uroczystego wymiaru. W tym roku ulicami Wojnicza również przemierzał Orszak Trzech Króli, aby finalnie pokłonić się Dzieciątku Jezus i radośnie świętować Jego przyjście na świat.
W tegorocznym wojnickim orszaku zmieniło się miejsce, zmiany zaszły w scenariuszu, ale pozostała radość i wzrasta entuzjazm. Z racji remontu wojnickiego rynku w tym roku sceny orszaku odbyły się wokół wojnickich plant, gdzie zlokalizowano betlejemską gospodę, pałac Heroda, szałas pasterzy. Betlejemska stajenka stanęła koło wojnickiego centrum kultury. Tam doszli i pasterze, i Trzej Królowie, skąd z innymi uczestnikami orszaku poszli do kolegiaty wojnickiej na Mszę św., gdzie znowu oddali pokłon, tym razem Jezusowi obecnemu realnie w Najświętszym Sakramencie.
W trakcie inscenizacji mogliśmy usłyszeć muzykę i słowa kilku kolęd, m.in.: „Nowy rok bieży!”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Mędrcy świata, monarchowie”, „Gdy się Chrystus rodzi”. Kolejno przygotowane sceny były poprzedzone słowami pochodzącymi z Ewangelii, a odczytane przez lektora (Marcin Jękosz). Nad całością czuwał konferansjer (Robert Wróbel).
Orszak dla wierzących to wydarzenie o charakterze religijnym, bo jest swoistym wyznaniem wiary. Poza tym w jego trakcie czytane są fragmenty Pisma Świętego, odbywa się modlitwa. Ale też to jest katecheza, szczególnie dla najmłodszych, zwłaszcza dzieci, które w domu zapewne w domach pytają o wiele rzeczy, scen z orszaku i trzeba je zapewne wyjaśniać. Poza tym to też wydarzenie kulturalne, opowiadające teatralnymi scenami historię biblijną i wydarzenie kulturowe, pokazujące chrześcijańską tożsamość. Wreszcie społecznym, bo to okazja to spotkania dla wielu mieszkańców parafii. Orszak jest tym wszystkim naraz. Może dlatego jest tak cały czas popularny i ceniony, a popularność tę mierzymy choćby tym, że dawniej jako Akcja Katolicka musieliśmy zadbać o organizację, o obsadę, a teraz coraz więcej osób samych zgłasza się, oferuje pomoc, chęć współpracy w organizacji orszaku – mówi Halina Jewuła, prezes Akcji Katolickiej w Wojniczu.
Tegoroczny Wojnicki Orszak Trzech Króli został już po raz piąty zorganizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii pw. św. Wawrzyńca Męczennika. Odbywał się w oparciu o scenariusz warszawskiej Fundacji Orszaku Trzech Króli, a hasłem tego wydarzenia były słowa kolędy: W jasełkach leży!
Do projektu zaangażowało się wiele osób… dzieci, młodzieży, dorosłych. Dziękujemy za liczną obecność i włączenie się w to wydarzenie całej parafii. Dziękujemy za obecność i modlitwę Ks. Janowi Gębarowskiemu – Proboszczowi naszej Parafii oraz Ks. Przemysławowi Lisowi, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Wojniczu wraz z całą obsługą techniczną, Strażakomz Wojnicza za pomoc w zachowaniu bezpieczeństwa podczas trwania uroczystości, wszystkim zaangażowanym w przygotowanie scenografii, wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Wojniczu z p. Anną Oszust oraz tym Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Orszaku. Wyrazy podziękowania kierujemy również do właścicieli i opiekunów zwierząt – osiołka (Robert Srebro) oraz koni (Ryszard i Krzysztof Misiak). Zwierzęta stały się okazałym dopełnieniem przygotowanego Orszaku. – dziękują organizatorzy wydarzenia, którymi byli członkowie Akcji Katolickiej w Wojniczu.
ORSZAK TRZECH KRÓLI W BIADOLINACH
W Biadolinach barwny pochód utworzyły grupy kolędnicze. W organizację orszaku włączyła się również parafia, miejscowe grupy i stowarzyszenia oraz szkoła podstawowa w Biadolinach Szlacheckich, przy pomocy OSP, stworzyły wspólny pochód Trzech Mędrców.
Wszyscy zebrali się najpierw w parafialnej świątyni, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. Mikołaj Kizłyk z Ukrainy, pracujący jako wikariusz we lwowskiej parafii, której proboszczem jest ks. Rafał Zborowski.
Moim pragnieniem jest, by skończyła się wojna w Ukrainie, ale także inne wojny, które trwają na całym świecie. Musimy modlić się nieustannie o pokój, przede wszystkimw naszych sercach, ponieważ tam on się zaczyna i udziela innym – mówi kapłan.
Następnie uczestnicy orszaku przeszli z kościoła parafialnego do szkoły w Biadolinach Szlacheckich, gdzie uczniowie miejscowej szkoły przygotowali jasełka, a panie z Akcji Katolickiej i Kół Gospodyń Wiejskich – poczęstunek dla wszystkich gości. W biadolińskim orszaku wzięły udział m.in. dzieci z misyjnych grup kolędniczych. A było ich w sumie 23, które pod opieką dorosłych odwiedziły prawie wszystkich parafian.
Dziękujemy Wszystkim, którzy pomimo pochmurnej pogody, razem z nami utworzyli Orszak. Dziękujemy niezawodnym trzem królom – przedstawicielom trzech miejscowości naszej parafii, którzy tradycyjnie wcielili się w role Mędrców ze Wschodu – pani Małgorzacie Budyś, pani Katarzynie Góral oraz panu Krzysztofowi Fedek. Podziękowania należą się również kołom gospodyń z Biadolin Szlacheckich oraz Ecobabkom z Biadoliny Radłowskich – za uświetnienie Orszaku pięknymi strojami oraz za pyszne słodkości. Dziękujemy niezawodnej straży pożarnej OSP Biadoliny Radłowskie oraz OSP Perła za dbanie o nasze bezpieczeństwo, scholi dziecięcej za piękny śpiew oraz Zespołowi Pieśni i Tańca Echo Doliny. Dziękujemy także pani Alinie Kierońskiej za pyszne ciasteczka. Jesteśmy wdzięczni Pani dyrektor Szkoły w Biadolinach Szlacheckich, nauczycielom i uczniom, którzy jak co roku zaprezentowali piękne Jasełka. – dziękują przedstawiciele Akcji Katolickiej Oddział parafialny Biadoliny, organizatorzy orszaku. – Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy głosić dobra nowinę o narodzeniu Pana Jezusa i schylać przed nim swoje czoła jako symboliczni Trzej. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok, aby kontynuować w naszej parafii to piękne dzieło i jak Trzej Mędrcy podążać za właściwą Gwiazdą. – dodają.
Fot. Arkadiusz Rojek