Czwartek, 21 października 2021r. | Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Nabór wniosków w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” edycja 2022

13 października, 2021
Nabór wniosków w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” edycja 2022 r.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wojniczu, w związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programem pn. „Opieka wytchnieniowa” edycja 2022 realizowanego w ramach środków z Funduszu Solidarnościowego, przeprowadza diagnozę potrzeb w środowisku gminy Wojnicz.

Realizacja programu zaplanowana jest od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

„ Opieka Wytchnieniowa” to program, który powstał po to, by choć w pewnym stopniu odciążyć opiekunów osób niepełnosprawnych. Codzienna opieka nad osobą niepełnosprawną to wielkie wyzwanie. Opiekunowie często nie mają czasu dla siebie, są zmęczeni, a przecież każdy potrzebuje oddechu i odpoczynku. Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

• dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz z orzeczeniami równoważnymi.

W 2022 r. program będzie realizowany w trzech formach:

1. Świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w:
    • miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
    • ośrodku wsparcia,
    • innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program.
  2. Świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w:
    • ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu,
    • w ośrodku/ placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym wpisaną do rejestru właściwego wojewody,
  3. Świadczenie usługi opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa ( psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

Z uwagi na procedurę Programu, w tym termin złożenia wniosku przez Gminę Wojnicz do właściwego Wojewody, deklarację osób zainteresowanych uczestnictwem w Programie prosimy kierować do dnia 21.10.2021 r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wojniczu, ul. Krzywa 16, tel. 14 6790 030, 786 130 566, 791 130 566.

Gmina Wojnicz
Wojnicz – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,55% powierzchni powiatu.