Piątek, 6 sierpnia 2021r. | Imieniny: Slawy, Jakuba, Oktawiana

Listy dla ziemi i zużyte baterie

21 czerwca, 2021
Listy dla ziemi i zużyte baterie

18 czerwca w Domu Grodzkim w Wojniczu miało miejsce uroczyste podsumowanie dwóch akcji proekologicznych realizowanych w gminnych placówkach oświatowych – „Listy do Ziemi” oraz „Zbieramy zużyte baterie”.

Baterie są jednym z licznych zagrożeń przyczyniających się do degradacji środowiska dlatego tak ważna jest edukacja i świadomość zarówno ludzi młodych jak i starszych. W myśl powiedzenia, „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”  stawiamy na promowanie proekologicznych postaw już od najmłodszych lat. Im  wcześniej zaczniemy tym większa szansa na to, że młody człowiek nabędzie takich nawyków za które matka ziemia będzie nam wdzięczna.

Akcja „Zbieramy zużyte baterie” w którą zaangażowane są rok rocznie wszystkie placówki oświatowe z terenu naszej gminy cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi. Uczniowie ze szkół z terenu naszej gminy zebrali blisko 400 kg zużytych baterii.

To nie jedyna proekologiczna akcja w jaką włączyli się uczniowie szkół z terenu gminy Wojnicz. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom placówek oświatowych z terenu gminy Wojnicz również za udział w  akcji ekologicznej „Listy dla Ziemi”. Akcja ta została zainicjowana przez Fundację Ekologiczną „Arka” w 2013 i rok rocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem w całej Polsce. Ideą tej akcji jest pisane listów, których adresatami są dorośli ze wskazówkami w jaki sposób można zmieniać otaczający nas świat. Nie ma się co dziwić wszak kto jak nie własne dziecko najbardziej oddziałuje na własnego rodzica. Uczniowie łącznie napisali 250 listów.

Dla wszystkich wyróżnionych uczniów nagrody ufundował Burmistrz Wojnicza. Dla Placówek nagrody w postaci bonu zakupowego funduje Spółdzielnia Pracy „ARGO-FILM” z Tarnowa. Uroczyste wręczenie indywidualnych dyplomów, nagród rzeczowych miało miejsce 18 czerwca br. w Domu Grodzkim w Wojniczu

Nagrodzeni uczniowie w akcji „Listy dla Ziemi”:

Przedszkola (w tym oddziały przedszkolne): Magdalena Kilian, Aleksandra Gorzkowska, Maja Witek, Lena Chuchrowska, Martyna Okapał, Wiktoria Śliwa, Natalia Zajmała, Katarzyna Szpala, Oliwia Krawczyk, Marika Stolarz, Wiktoria Morys, Julian Jasiński, Jakub Gadziała, Aleksandra Jaśkowiec, Anna Kądziołka.

Indywidualnie najlepszymi zbieraczami zużytych baterii okazali się:

Przedszkola (w tym oddziały przedszkolne): Marcin Kuboń, Alicja Taraska, Gabriel Sumara, Leo Arthur, Miłosz Korzeniowski, Wiktoria Śliwa, Emilia Brożek, Maja Zakrzewska, Anna Zakrzewska.

Szkoły Podstawowe: Julia Kurleto, Jakub Kuboń, Antonina Mrożek, Mateusz Jewuła, Natalia Mucha, Kacper Senderak, Hanna Ciuruś, Eryk Ludwa.

Organizatorzy, dziękują wszystkim dzieciom i młodzieży za udział w akcjach a nauczycielom za ich koordynację w szkołach i przedszkolach. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy  i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

Fot. UM Wojnicz

Gmina Wojnicz
Wojnicz – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,55% powierzchni powiatu.