Czwartek, 1 czerwca 2023r. | Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada
Pokaż menu

Informacja dotycząca kwalifikacji wojskowej 2023

04 kwietnia, 2023
Informacja dotycząca kwalifikacji wojskowej 2023

Urząd Miejski w Wojniczu informuje, że zgodnie z Obwieszczeniem Wojewody Małopolskiego z dnia 31 marca 2023 r. sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2023 r. na terenie województwa małopolskiego, kwalifikacja wojskowa dla powiatu tarnowskiego, odbędzie się w dniach
od 17 kwietnia do 23 czerwca 2023 r. Terminy stawiennictwa przed Powiatową Komisją Lekarską, będą wysyłane w wezwaniach przez Burmistrza Wojnicza.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się mężczyzn urodzonych w 2004 r. oraz mężczyzn urodzonych w latach 1999 – 2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Do kwalifikacji wojskowej wzywane są również kobiety urodzone w latach 1999 – 2004 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Dokumenty jakie należy ze sobą zabrać:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości
  • posiadaną dokumentację medyczną,  w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej
  • dokument potwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki
  • w przypadku braku możliwości stawienia się w terminie określonym w wezwaniu, dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się

Kwalifikacja wojskowa odbywa się co roku i ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej. Powiatowa Komisja Lekarska orzeka jedną z czterech kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, są to:

  • kategoria A – zdolność do czynnej służby wojskowej
  • kategoria B – czasowa niezdolność do służby wojskowej
  • kategoria D – niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
  • kategoria E – trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

Obwieszczenie Wojewody Małopolskiego z dnia 31 marca 2023 r.
Gmina Wojnicz
Wojnicz – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,55% powierzchni powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).