Wtorek, 1 grudnia 2020r. | Imieniny: Natalii, Eligiusza, Edmunda

Dwie wycieczki szkolne w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”

20 listopada, 2020

Dzięki pozyskanej dotacji przez Referat Edukacji Centrum Ekonomiczno – Administarcyjnego w Wojniczu gmina zrealizowała w ramach projektu pn. ,,Odkrywam Małopolskę” dwie wycieczki szkolne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Wojniczu.

Z pozyskanej na ten cel dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w wysokości 14 500,00 zł  odbyły się wycieczki do Ojcowa oraz Oświęcimia i Wadowic.

Ojców

Wycieczkę po Ojcowskim Parku Narodowym uczniowie rozpoczęli  od zwiedzania Muzeum Przyrodniczego następnie udali się do Jaskini Łokietka, w której według legendy ukrył się Władysław Łokietek uciekając z Krakowa przed wojskami czeskimi. Uczniowie zapoznali się z formami krasowymi jaskini. Zobaczyli również słynną Maczugę Herkulesa, Bramę Krakowską,  kapliczkę „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika oraz Zamek w Pieskowej Skale – zaliczany do czołówki zabytków polskiego odrodzenia.

Oświęcim i Wadowice

Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Wadowic. Zwiedzanie wielkiego cmentarza, jakim jest Auschwitz – Birkenau oraz Brzezinka, stało się okazją, by młodzież poznała realia II wojny światowej i pogłębiła swą wiedzę historyczną w tym względzie. Zwiedzanie domu Papieża – Jana Pawła II oraz Bazyliki w Wadowicach było przyjemnym akcentem kończącym wspólny wyjazd. Uczniowie z zapartym tchem oglądali zgromadzone pamiątki w papieskim domu, a na koniec chętnie zjedli słynne „wadowickie kremówki”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Fot. UM Wojnicz

Gmina Wojnicz
Wojnicz – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,55% powierzchni powiatu.