Środa, 21 lutego 2024r. | Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Pokaż menu

DRUGIE ŚWIĘTO 11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

27 maja, 2020

Małopolscy Terytorialsi nie przywykli do tradycyjnego obchodzenia święta swojej Brygady. W tym roku dzień święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) im. gen. Leopolda Okulickiego przypadł na okres walki żołnierzy Obrony Terytorialnej (OT) z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na terenie Małopolski. W zeszłym roku o tej porze żołnierze OT walczyli z żywiołem na wałach przeciwpowodziowych na terenie gminy Szczucin.

 Święto w cieniu epidemii

Ze względu na panująca sytuację epidemiczną święto Brygady odbyło się bez udziału zaproszonych gości. Dowódca Brygady płk Krzysztof Goncerz podczas uroczystej zbiórki podziękował żołnierzom za trud i poświęcenie w walce z COVID-19. Wręczył pamiątkowe medale i wyróżnienia. Przypomniał także o roli i zadaniach Brygady w trudnych czasach epidemii. W swoim wystąpieniu nawiązał do ubiegłorocznej, majowej walki swoich żołnierzy ze skutkami powodzi na terenie województwa.

„Od momentu powołania pierwszego żołnierza OT każdy miesiąc majowy stoi pod znakiem pełnej gotowości, determinacji, poświęcenia i przede wszystkim działania. Nie dla nas spokojna służba, nie dla nas święta czas. Ale po to zostaliśmy powołani. Aby służyć lokalnym społecznościom” – mówił płk Goncerz.

Powódź w gminie Szczucin

Podczas pierwszego święta 11 MBOT nikt się nie spodziewał, że jeszcze tego samego dnia żołnierze zostaną wezwani do macierzystej jednostki. Nie minęły cztery godziny, a na placu apelowym czekało już 267 żołnierzy gotowych do pomocy osobom poszkodowanym przez powódź. W kolejnych dniach 200 żołnierzy w systemie zmianowym realizowało zadania umacniania wałów, patrolowania zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz ewakuacji dobytku gospodarstw domowych.

COVID-19

Od 6 marca, codziennie żołnierze 11 MBOT są na pierwszej linii walki
z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Pierwszym zadaniem było wzmocnienie południowej granicy Rzeczypospolitej na przejściach w Winiarczykówce i Chochołowie oraz wzmocnienie lotniska w Balicach. Kolejnymi przewóz środków ochrony osobistej dla potrzeb Wojewody, dystrybucja żywności, przewóz rezerw strategicznych dla potrzeb województwa małopolskiego, wzmocnienie patroli policyjnych oraz wydzielenie dwóch zespołów do pobierania wymazów od personelu Domów Pomocy Społecznej oraz osób, które znajdują się w kwarantannie.

Terytorialsi nie zapominają również o tym jak ważne jest oddawanie najcenniejszego leku, którym jest krew. Od początku działań zebrali jej ponad 50 litrów. Dodatkowo Brygada jest w stałym kontakcie z Weteranami na bieżąco monitorując ich potrzeby i samopoczucie.

Patron

Patronem 11 MBOT jest ostatni Dowódca Główny Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki. W nocy 22 maja 1944 r., po uprzednim przeszkoleniu spadochronowym
na kursie cichociemnych w Wielkiej Brytanii, gen. Leopold Okulicki w ramach operacji „Weller” został zrzucony do kraju na zrzutowisku w Wierzbnie (Małopolska).
Na pamiątkę tego wydarzenia 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto.
Gmina Wojnicz
Wojnicz – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,55% powierzchni powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).