Wtorek, 25 czerwca 2024r. | Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty
Pokaż menu

20 tys. zł na remont kapliczki w Grabnie

30 maja, 2023
20 tys. zł na remont kapliczki w Grabnie

Rozstrzygnięto konkurs „Małopolskie Kapliczki_2023” realizowany przez województwo małopolskie, w ramach którego Gmina Wojnicz pozyskała 20 tys. złotych na remont Kapliczki Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Grabnie.

Kapliczka wymaga całościowych kompleksowych działań konserwatorskich pod względem technicznym oraz estetycznym. Głównym celem prac konserwatorskich jest przywrócenie obiektowi wszystkich utraconych cech technicznych i walorów artystycznych. Rezultatem przeprowadzonych zabiegów będzie poprawa stanu obiektu przede wszystkim pod względem estetycznym, ale również powstrzymanie procesów dalszej degradacji, celem zachowania dla przyszłych pokoleń.

Kapliczka Matki Boskiej z Dzieciątkiem została wzniesiona w 1882 r. Fundatorem figury jest Pan Józef Kuboń, a wykonawcą Krakowski Zaklucyn/Zakliczyn. Kapliczka wykonana została z kamienia, piaskowca i wysoka jest na prawie 5 metrów. Na ścianie frontowej znajduje się inskrypcja, a nad nią płaskorzeźba św. Józefa, z tyłu św. Małgorzata, z prawej strony św. Tomasz, z lewej św. Wawrzyniec. Styl kapliczki określony jest jako kamieniarstwo ludowe w tradycji barokowej.
Gmina Wojnicz
Wojnicz – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,55% powierzchni powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).