Piątek, 19 kwietnia 2024r. | Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Pokaż menu

105 Rocznica Odzyskania Niepodległości

10 listopada, 2023

grafika prezentuje na białym tle z lewej strony wstęgę biało- czerwoną, na której znajduje się godło Polski. Po prawej stronie widnieje czerwony napis "105 rocznica", poniżej czarny napis "Odzyskania Niepodległości".

Każdego roku, 11 listopada, Polska obchodzi bardzo ważne święto – Święto Niepodległości. To dzień, w którym przypominamy sobie o wyjątkowym momencie w historii Polski, kiedy po 105 latach niewoli, odzyskaliśmy naszą niezależność.

Niepodległe i suwerenne państwo dla Polaków zawsze było wartością najwyższą. Niestety, w latach 1772, 1793 i 1795 Prusy, Rosja i Austria dokonały trzech rozbiorów, w wyniku których Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Marzenia pokoleń Polaków o wolności spełniły się dopiero wraz z klęską wszystkich zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Polska, po 123 latach zniewolenia, odzyskała niepodległość i rozpoczęła trudny i złożony proces odbudowy swojej państwowości.

10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy – zwolniony z więzienia w Magdeburgu – Józef Piłsudski. 11 listopada podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem. Rada rozwiązała się 14 listopada, przekazując Józefowi Piłsudskiemu całą władzę nad tworzącym się państwem.

Święto Niepodległości jest okazją do wspólnych obchodów i celebracji. To czas zadumy, ale także dumy narodowej. Nasza historia pełna jest bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny. Dlatego właśnie 11 listopada składamy hołd tym, którzy walczyli i zginęli za Polskę.


Zaprszamy mieszkańców gminy Wietrzychowice do wspólnegoświętowania w dniu 11 listopada w sali gimnastycznej Zspołu Szkolno- Przedszkolnego w Wietrzychowicach.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 11 listopada 2023 roku o godzinie 14:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Wietrzychowicach .
W programie:
  • Powitanie wszystkich uczestników Święta 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
  • Odśpiewanie hymnu
  • Uroczysta Akademia w wykonaniu uczniów kl. IV pod kierunkiem nauczyciela Pana Stanisława Nowaka
  • Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
  • Wspólny poczęstunek dla wszystkich

 

Zdjęcia (1)
Gmina Wietrzychowice
Wietrzychowice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 3,43% powierzchni powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).