Wtorek, 9 sierpnia 2022r. | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty

UWAGA! Upały i burze z gradem!

28 czerwca, 2022

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami (2 stopień) i burzami z gradem (2 stopień) w dniu dzisiejszym (28.06.2022 r.) na terenie Małopolski! Według synoptyków w całym powiecie tarnowskim, termometry w najbliższych dniach wskazywać będą od 29 do 35 stopni C. Temperatura minimalna w nocy wynosić będzie natomiast od 18 do 21 stopni C.
Przypominamy, że podczas upałów należy nawadniać organizm, ograniczyć czas przebywania na słońcu, stosować kremy z wysokimi filtrami oraz unikać alkoholu. Ważne jest również, aby pamiętać o nakryciu głowy. Na działanie wysokiej temperatury szczególnie narażone są osoby chore, starsze, dzieci i kobiety w ciąży. Należy ponadto zadbać o zwierzęta, u których także może dojść do przegrzania organizmu.

Bądź bezpieczny nad wodą:

• nie wbiegaj rozgrzany do wody,
  • nie wypływaj na materacu daleko od brzegu,
  • nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłku,
  • nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub środkach odurzających,
  • pływaj tylko w wyznaczonych miejscach,
  • stosuj się do poleceń ratownika,
  • nie skacz do wody w nieznanych miejscach,
  • załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym

Jak przetrwać upały?

• ogranicz przebywanie w pełnym słońcu,
  • pij dużo niegazowanej wody,
  • unikaj wysiłku fizycznego, zostań w domu jeśli możesz,
  • noś nakrycie głowy,
  • stosuj kremy z filtrem UV,
  • nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie,
  • nie pij alkoholu bo odwadnia organizm,
  • wciągu dnia zamknij i zasłoń okna,
  • noś lekką i przewiewną odzież,

Jeśli zauważysz objawy przegrzania organizmu: przyspieszony oddech, temperaturę, nudności, zawroty główny, dreszcze – zadzwoń na 112

Gmina Wierzchosławice
Wierzchosławice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,29% powierzchni powiatu.