Piątek, 5 marca 2021r. | Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

Uczcili rocznice urodzin W. Witosa i S. Mierzwy [ZDJĘCIA]

18 stycznia, 2021

W niedzielę odbyły się uroczystości w związku z 147. rocznicą urodzin Wincentego Witosa oraz 116. rocznicą urodzin Stanisława Mierzwy. Obchody organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa uświetnili swoją obecnością prezes PSL poseł Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz.

Uroczystości tradycyjnie zainaugurowała msza święta za spokój duszy śp. Wincentego Witosa oraz Stanisława Mierzwy. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie symbolicznych zniczy przy kaplicy W.Witosa na wierzchosławickim cmentarzu.

– Był on człowiekiem, który żądał i pragnął wiedzy dla wszystkich obywateli w Polsce, nie tylko dla wybranych – podkreślał na cmentarzu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – Dziękuję wójtowi, panu generałowi Andrzejowi Mrozowi za to, że gmina Wierzchosławice kultywuje pamięć o Witosie i za politykę historyczną, która w tej gminie jest niezwykle ważna. W ubiegłym roku odbyły się tu przecież piękne uroczystości związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej i 95. rocznicą Dorynek Reymontowskich.

Z kolei Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa podkreślał: – Dziękuję wszystkim za obecność i pamięć. To dla naszej rodziny niezwykle ważne. Dziękuję również panu wójtowi Andrzejowi Mrozowi i całej gminie Wierzchosławice za ogromne wyróżnienie i docenienie Wincentego Witosa, któremu w ubiegłym roku przyznano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wierzchosławice. Były to dla nas ważne i wzruszające chwile.

Podczas obchodów Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w tym roku Forum Młodych Ludowców, przy wsparciu PSL oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa uruchomi serię konkursów wiedzy o Witosie i ruchu ludowym w Polsce.

Gmina Wierzchosławice
Wierzchosławice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,29% powierzchni powiatu.