Wtorek, 28 września 2021r. | Imieniny: Waclawa, Tymona, Marka

Gmina Wierzchosławice współtworzy SIM Małopolska. W Kępie Bogumiłowickiej powstaną tanie mieszkania

03 sierpnia, 2021
W Brzesku w obecności wicepremiera Jarosława Gowina miało miejsce podpisanie aktu notarialnego spółki SIM Małopolska, która będzie odpowiedzialna za realizację budowy mieszkań w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. W spotkaniu wzięli również udział wiceministrowie resortu Rozwoju, Pracy i Technologii, a także wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości – Michał Sroka. Gospodarzem był burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, a gminę Wierzchosławice reprezentował zastępca wójta Andrzej Barnaś.

Na gruntach należących do wspomnianych samorządów zaplanowano wybudowanie łącznie blisko 800 mieszkań o średniej wielkości 50 m². Co ważne, przeznaczone głównie będą dla osób i rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym i które często nie posiadają zdolności kredytowej. To władze danej gminy będą decydowały także o pierwszeństwie ich przyznania. W odróżnieniu od tzw. TBS-ów, posiadacze mieszkań powstałych w ramach SIM-u będą mogli docelowo stać ich właścicielami.
Gminy tworzące SIM otrzymały po 3 mln zł z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, jako aport do tworzonej spółki. Budowa mieszkań będzie wsparta środkami z Banku Gospodarstwa Krajowego i Krajowego Zasobu Nieruchomości. Co więcej samorządy, które współtworzą SIM mogą również ubiegać się o dodatkowe pieniądze na inne zadania w wysokości 10% wartości inwestycji mieszkaniowej realizowanej na terenie danego samorządu.

W gminie Wierzchosławice inwestycja mieszkaniowa w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej będzie realizowana w Kępie Bogumiłowickiej, ale niewykluczona jest budowa kolejnego obiektu wielorodzinnego na Dwudniakach.

Gmina Wierzchosławice
Wierzchosławice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,29% powierzchni powiatu.