Sobota, 17 kwietnia 2021r. | Imieniny: Rudolfa, Roberta
Pokaż menu

Czy wróci ,,Święto Karpia”? Wszystko w naszych rękach!

03 marca, 2021

,,Święto Karia” przez wiele lat było największą imprezą w naszym regionie. Historia Wierzchosławic nierozerwalnie jest złączona z tradycją hodowania karpia w wierzchosławickich stawach. Teraz po kilku latach przerwy ,,Święto Karpia”, czyli duża impreza plenerowa z punktem kulminacyjnym w postaci koncertu wielkiej gwiazdy polskiej sceny muzycznej może powrócić.  Wszystko za sprawą Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego!

Znamy wstępne listy zadań dopuszczonych do głosowania w 5. edycji BO Małopolska! W wyniku oceny zadań dokonanej przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz podległych mu jednostek organizacyjnych pozytywną ocenę otrzymało 229 projektów zadań, które proponuje się dopuścić do głosowania. Wśród nich jest wierzchosławickie ,,Święto Karpia”. 
 
Już teraz zachęcamy wszystkich, aby głosować na nasz projekt. Można to uczynić od 1 maja do 31 maja 2021 r. Wyniki głosowania, a co za tym idzie zadania, które zostaną zrealizowane w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poznamy do 15 września 2021 r. 
 
Karp z Wierzchosławic

Wierzchosławicki karp nie bez powodu nazywany jest królewskim, hodowany jest w naturalnych warunkach, w śródleśnych stawach zasilanych krystalicznie czystą wodą. Hodowcy nie stosują żadnych polepszaczy czy stymulatorów wzrostu, ryby pochodzą ze stawów o bardzo dobrej kulturze, żywione wyłącznie ziarnami zbóż, cechują się niepowtarzalnym smakiem znanym i cenionym od wielu lat. Ryby  ponad miesiąc czekają na sprzedaż w specjalnych stawach – magazynach, nazywanych „zimochowami”, gdzie oczyszczają się z mułu. Hodowla karpia w lasach wierzchosławickich ma ponad pięćsetletnią tradycję, sięgającą XV wieku. Wówczas biskupi krakowscy (ówcześni właściciele dóbr radłowskich) zezwolili na założenie pierwszych stawów karpiowych na terenie Puszczy Radłowskiej. 
Gmina Wierzchosławice
Wierzchosławice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim. Gmina stanowi 5,29% powierzchni powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).