Piątek, 19 kwietnia 2024r. | Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Pokaż menu

Zrób to mammo! do odmrożenia

27 maja, 2020

Zwiększenie świadomości kobiet, zgłaszalności na badania oraz zmniejszenie ryzyka zbyt późnego wykrycia zmian nowotworowych. Takie zasadnicze cele spełnia program profilaktyczny Centrum Zdrowia Tuchów Zrób to mammo!, który po okresie zawieszenia badań na powrót nabiera tempa.

Program składa się z szeroko zakrojonej kampanii informacyjno-edukacyjnej i samych badań mammograficznych, pozwalających wykryć groźne zmiany w piersiach. Z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa te ostatnie, podobnie jak większość innych badań profilaktycznych, były zawieszone. Teraz ruszyły na powrót i na razie są wykonywane przez dwa dni w tygodniu. W czerwcu nabiorą już normalnego tempa. Oznacza to, że w jednym dniu tygodnia, konkretnie w czwartki, pacjentki będą się mogły przebadać także po południu. Ponadto będzie też możliwość badania w jedną sobotę miesiąca. Mammografia jest wykonywana przy zachowaniu wszystkich wytycznych  Ministerstwa Zdrowia, dotyczących tego typu diagnostyki. Wiąże się to z koniecznością dezynfekcji sprzętu i gabinetu po każdym badaniu. Z tego powodu dziennie przyjmowanych jest nie 15 jak wcześniej, a maksymalnie 10 Pań.  Z powodu utrudnień związanych z epidemią realizacja programu profilaktycznego raka piersi Zrób to mammo! zostanie wydłużona o trzy miesiące.

Przypomnijmy, że program skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, zamieszkałych w powiecie tarnowskim, dąbrowskim, brzeskim, gorlickim oraz w mieście Tarnów. Panie z grupy ryzyka powinny powtarzać badanie co dwa lata. Warto podjąć wyzwanie i regularnie kontynuować diagnostykę, aby mieć pewność, że zdrowie leży w naszych rękach, a profilaktyka pozwoli na długookresową aktywność w wielu sferach życia.

Badanie wykonywane jest bezpłatnie na nowoczesnym cyfrowym aparacie, a do jego wykonania nie potrzeba żadnego skierowania. Można także skorzystać ze zwrotu kosztów za dojazd do Tuchowa własnym samochodem. Panie, dla których przeszkodą przy wykonaniu mammografii jest to, że opiekują się np. obłożnie chorymi członkami swoich rodzin, mogą – na czas badania – skorzystać z bezpłatnego świadczenia opieki przez profesjonalnych opiekunów.

Rejestracja pod numerem tel. 604 430 775. Zainteresowane Panie, które mają pytania i wątpliwości pod tym numerem telefonu mogą także porozmawiać na temat programu i samych badań.
Gmina Tuchów
Gmina Tuchów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).