Wtorek, 25 czerwca 2024r. | Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty
Pokaż menu

Młodzi druhowie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy

25 maja, 2024

W piątek 17 maja br. na obiektach MOSiR-u przy ul. Żeromskiego w Tuchowie odbyły się I gminne młodzieżowe zawody w ratownictwie w ramach pierwszej pomocy. W zawodach udział wzięły drużyny reprezentujące Ochotniczą Straż Pożarną w Siedliskach (2 drużyny) oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Piotrkowicach (1 drużyna). Gościnnie wystartowały również drużyny z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalasowej (gmina Ryglice) i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gromniku.

Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tuchowie, a partnerami: MOSiR Tuchów, firma MendelMed oraz gmina Tuchów i Ratownicy Medyczni Filia Tuchów.

W skład komisji sędziowskiej weszli: ratownicy medyczni: Ilona Mendel i Marcin Cholewa, pielęgniarze: Dariusz Moździerz i Łukasz Mendel oraz druhowie: Nicoletta Lisak (OSP w Lubaszowej), Krzysztof Gacek (OSP w Burzynie) i Bartłomiej Burnat (OSP w  Tuchowie).

Uczestnicy zawodów zmierzyli się z pięcioma zainscenizowanymi scenkami, podczas których musieli udzielić pierwszej pomocy osobie poparzonej olejem podczas smażenia frytek, pracownikowi fizycznemu, który spadł ze schodów i doznał otwartego złamania nogi, elektrykowi, który uległ porażeniu prądem, sportowcowi, który zakrztusił się podczas wykonywania ćwiczeń a także topielcowi. Na szóstym ze stanowisk drużyny zmierzyły się z pisemnym testem.

Ostateczne wyniki zawodów eliminacyjnych przedstawiają się następująco:

I miejsce – MDP I OSP Siedliska,

II miejsce – MDP OSP Piotrkowice,

III miejsce – MDP II OSP Siedliska.

W podsumowaniu zawodów udział wzięli m.in. burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek, przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie Jerzy Odroniec oraz prezes ZOG ZOSP RP w Tuchowie druh Krzysztof Siwak.

Wszystkie uczestniczące w zawodach drużyny otrzymały dyplomy, a jednostki OSP z Siedlisk i Piotrkowic apteczki pierwszej pomocy typu  ufundowane przez Urząd Miejski w Tuchowie.

Dla drużyn reprezentujących gminę Tuchów, stanowiły eliminacje do zawodów powiatowych, które odbędą się 25 maja 2024 br. w Lisiej Górze.

Autor relacji: Łukasz Giemza – komendant ZOSP RP
Gmina Tuchów
Gmina Tuchów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).