Środa, 23 czerwca 2021r. | Imieniny: Wandy, Zenona
Pokaż menu

Budki dla jerzyków zamontowane

13 kwietnia, 2021

W poniedziałkowe (12.04) popołudnie w ramach kolejnych ćwiczeń wewnętrznych, uwzględniających pracę na wysokości z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego, druhowie z OSP Tuchów zamontowali na wschodniej ścianie hali tuchowskiego MOSiR-u 10 budek lęgowych dla jerzyków.

Budki zostały zakupione kilka miesięcy temu przez Urząd Miejski w Tuchowie i od tamtej pory czekały na ich montaż w odpowiednim momencie, który nie jest przypadkowy. Trochę poczytaliśmy, pooglądaliśmy, posłuchaliśmy i wyszło, że już wkrótce te sympatyczne i pożyteczne ptaki powinny wracać do naszego kraju i rozpocząć poszukiwanie wolnych „lokali” do zamieszkania. Co ważniejsze, w większości przypadków jerzyki każdego roku, podobnie jak bociany, wracają w te same miejsca, więc warto powalczyć o ich przychylność i skorzystanie z naszych budek. Dlaczego jerzyki? Bo ten gatunek to potężny sprzymierzeniec człowieka w walce z komarami, gdyż jeden taki ptak może dziennie upolować nawet do 20 tys. komarów. 

fot. OSP Tuchów

Działalność ratownicza to podstawowy cel statutowy jednostek OSP, jednak wśród innych wymienić można również działania prewencyjne, a także ochronę środowiska i działalność proekologiczną. Czy wyżej opisane działania wpisują się w te cele? Prewencyjne, ekologiczne i chroniące środowisko? Tak, bo druhowie chcą zapobiegać pladze komarów, używaniu niebezpiecznych środków chemicznych, niepotrzebnemu niszczeniu przyrody. Ratownicze? Czy uratują dzieci korzystające z gminnego placu zabaw i pilnujących je rodziców przed kolejną plagą komarów? Trudno zdecydowanie to potwierdzić ale warto próbować. I wreszcie, czy zamontowanie budek dla jerzyków okaże się skutecznym sposobem na walkę z komarami? Zobaczymy. Jedno jest jednak pewne – przygarnięcie jerzyków to z całą pewnością bardziej ekologiczna, a przede wszystkim bezpieczniejsza metoda dla ludzi, owadów i przyrody niż pryskanie wszystkiego co się da środkami chemicznymi, niszczącymi nie tylko siedliska komarów, ale także rośliny i inne pożyteczne owady. 

A na koniec, zachęcamy także mieszkańców naszej gminy do montowania budek dla jerzyków na własnych nieruchomościach i w ten sposób włączenia się do wspólnej walki z komarami (chociaż niektórzy twierdzą, że jednak … komarzycami). I chociaż wymaga to trochę wysiłku, ze względu na wymagania (wschodnia lub północna strona budynku, odpowiednia wysokość na jakiej należy umieścić budkę, ich ilość) to taki zakup i montaż budek może się w konsekwencji okazać niewielką inwestycją w błogi wakacyjno-imprezowy spokój, którego już dziś serdecznie wszystkim życzymy.

Dziękujemy druhom z OSP Tuchów za sprawny montaż budek.




Gmina Tuchów
Gmina Tuchów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).