Sobota, 31 października 2020r. | Imieniny: Urbana, Saturnina, Krzysztofa

16 października obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II

16 października, 2020

Karol Wojtyła, urodzony 18 maja 1920 roku, w Wadowicach, był drugim synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich, a 16 października 1978 roku został wybrany na biskupa Rzymu. Jan Paweł II uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej lubianych zwierzchników Kościoła.

16 października 1978 r. na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Prawdopodobnie jego kandydaturę poparło 103 kardynałów na 111 głosujących. Oficjalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu św. Piotra 22 października 1978 roku.

Wojtyła był pierwszym papieżem z Polski, ale też pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz, mając 58 lat, został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846 r., który w chwili wyboru miał 54 lata.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Gmina Szerzyny
Szerzyny – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim, natomiast w latach 1999–2002 należała do powiatu jasielskiego w województwie podkarpackim.