Środa, 17 lipca 2024r. | Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Pokaż menu

Zaproszenie Prezydenta RP do dziewiątej odsłony Narodowego Czytania z “Balladyną” Juliusza Słowackiego

04 czerwca, 2020

narod czyt mini
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaprasza do Narodowego Czytania znanego dzieła "Balladyna", autorstwa pisarza Juliusza Słowackiego.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literatury. Czytanie zostało nazwane narodowym w celu podkreślenia jego powszechnego i egalitarnego charakteru. Przewodnią ideą tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Prezydent RP Andrzej Duda w oficjalnym liście zaprasza w tym roku do czytania "Balladyny" Juliusza Słowackiego, w sobotę 5 września. „Balladyna” to jedno z największych dzieł pisarza, traktujące o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarza. Autor na przykładzie bohaterki przestrzega, że żadna zbrodnia nie uchodzi na sucho i zawsze zostanie wymierzona za nią kara. Słowacki odsyła czytelnika do prawd ludowych, głoszących, że natura wymierza sprawiedliwe wyroki i stanowi swoisty kodeks moralny, którego bezwzględnie należy przestrzegać i który dokładnie pokazuje, co wolno, a czego nie należy czynić.

narodowe czytanie zdjecie (10)

Prezydent zachęcając do Narodowego Czytania i mając na uwadze panującą obcnie w Polsce sytuację związaną z koronawirusem, jednocześnie podkreśla, iż zależy mu, aby w tym roku akcja "była zrealizowana w jak najbezpieczniejszej formie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, a także według własnej inwencji i pomysłowości obywateli, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszca nowoczesnych narzędzi komunikacji."

Cały list Prezydenta RP można znaleźć pod linkiem: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/. Dostepny jest tam również tekst utworu "Balladyna".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).