Czwartek, 1 października 2020r. | Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
Pokaż menu

Wojewódzkie dziękczynienie za plony w Odporyszowie

14 września, 2020

dozynki odp 1 mini

W Odporyszowie odbyły się tegoroczne dożynki województwa małopolskiego. W imieniu samorządu Małopolski rolnikom za plony i trud pracy dziękowali wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Marta Malec-Lech z zarządu województwa. Samorząd powiatu tarnowskiego reprezentował na tym wydarzeniu wicestarosta Jacek Hudyma.

 dozynki odp wice

Tegoroczne dożynki wojewódzkie ze względu na pandemię koronawirusa były dużo skromniejsze niż w minionych latach. Nie mogło jednak zabraknąć tradycyjnej wspólnej modlitwy dziękczynnej za plony oraz symbolicznych podziękowań dla rolników za trud ich pracy.

Uroczystą Mszę św. zamówioną przez marszałka województwa Witolda Kozłowskiego odprawił biskup Stanisław Salaterski w asyście innych kapłanów. Eucharystia wpisywała się w obchody Wielkiego Odpustu ku czci Matki Bożej Zwycięskiej w odporyszowskim sanktuarium.

W homilii biskup Stanisław Salaterski przypomniał, że w tym miejscu przed laty modlił się m.in. Wincenty Witos, trzykrotny premier II RP i wybitny przywódca chłopów polskich. Zaznaczył też, że w Odporyszowie zrodziło się wiele wspaniałych dzieł.

- Świętowanie małopolskich dożynek niech będzie zwróceniem uwagi i źródłem nadziei na dobro, które rozwija się w naszych społecznościach. Niech będzie zachętą byśmy nie ustawali w dobrych dziełach, by ludzie pracujący na wioskach cieszyli się szacunkiem i poważaniem – mówił duszpasterz. – Dziękujmy Panu Bogu za to, co zebraliśmy w tym roku, bo mimo pandemii i suszy plony były obfite i głód nam nie grozi.

dozynki odp 2

Podczas nabożeństwa wicemarszałek Łukasz Smółka i Marta Malec-Lech z zarządu województwa przekazali na ręce biskupa ornat i stułę jako dar od samorządu Małopolski. Podziękowali też za wspólną modlitwę, organizację wydarzenia oraz wszystkim rolnikom w województwie za pracę przy tegorocznych żniwach.

Krótki, tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawiły dwa zespoły folklorystyczne, które działają na terenie gminy Żabno – Bobrowianie i Otfinowianie.

W dożynkach wojewódzkich w Odporyszowie wzięli również udział m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który reprezentował premiera RP, parlamentarzyści – poseł Wiesław Krajewski i senator Kazimierz Wiatr, radni województwa – Anna Mikosz i Wojciech Skruch oraz liczni samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego z naszego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).