Czwartek, 21 października 2021r. | Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Tarnowskie obchody 82. rocznicy powstania Państwa Podziemnego

28 września, 2021

Na zdjęciu minister Piotr Ćwik który wręcza nominacje generalska pułkownikowi Zdzisławowi BaszakowiW Tarnowie odbyły się obchody z okazji 82. rocznicy utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego po napadzie na nasz kraj Niemiec i Związku Radzieckiego. Samorząd powiatu tarnowskiego reprezentowali na nich wicestarosta Jacek Hudyma, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach i radny powiatowy Józef Gądek.

Uroczystości związane z Dniem Państwa Podziemnego rozpoczęła Msza św., która odprawiona została w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Następnie przemaszerowano pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty i światła pamięci.

Zdjęcie przedstawiające ministra Piotra Ćwika i pułkownika Zdzisława Baszaka
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik wręczył nominację generalską 101-letniemu pułkownikowi Zbigniewowi Baszakowi, żołnierzowi 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, oficerowi Armii Krajowej, a także ostatniemu żyjącemu uczestnikowi bitwy pod Pszczyną i Akcji „III Most”.

Podczas uroczystości na zdjęciu wicestarosta Jacek Hudyma , członek zarządu Tomasz Stelmach i generał Zdzisław Baszaka

Prezydent RP Andrzej Duda z okazji rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego symbolicznie uhonorował również innego tarnowianina – dr inż. Antoniego Gladysza, pośmiertnie odznaczając go Krzyżem Wolności i Solidarności. Na fasadzie rodzinnego domu Gładyszów przy ul. Matejki w Tarnowie odsłonięto ponadto tablicę poświęconą temu zasłużonemu dla miasta i kraju żołnierzowi Armii Krajowej, posłowi na Sejm, naukowcowi i pisarzowi.