Poniedziałek, 15 lipca 2024r. | Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Pokaż menu

Odszedł od nas prof. Krzysztof Penderecki – Honorowy Obywatel Powiatu Tarnowskiego

30 marca, 2020

logo starostwo powiatowe mini

Polska kultura poniosła dużą stratę. Odszedł od nas prof. Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor, dyrygent i pedagog, który na Ziemi Tarnowskiej pozostawił po sobie trwały ślad – Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, nazwane Jego imieniem.

 

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego – Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego, dzięki któremu w Lusławicach koło Zakliczyna powstała narodowa instytucja kultury – Europejskie Centrum Muzyki. Jej misją jest rozwijanie młodych talentów muzycznych. Odbywają się tam koncerty muzyki klasycznej z udziałem europejskich i światowych wykonawców.

Penderecki  pion duze

Krzysztof Penderecki był wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tys. gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

luslawice penderecki duze

Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne.
Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu uczelni artystycznych.

Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).