Czwartek, 23 maja 2024r. | Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Pokaż menu

Nieodpłatna pomoc prawna także dla jednoosobowych firm

26 maja, 2020

logo npp npoStarostwo Powiatowe w Tarnowie informuje, że na podstawie art. 29 ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 nastąpiły zmiany w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawniej, której system funkcjonuje w Powiecie Tarnowskim od 2016 roku.

 

Najważniejsza zmiana dotyczy poszerzenia zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, która od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje (oprócz osób, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej) także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.

Kolejną istotną zmianą z pkt. widzenia osób korzystających z pomocy prawnej jest to, że w przypadku obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej (w tym także nieodpłatnej mediacji) lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może odbywać się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (np. telefonicznie, e-mail, komunikatory internetowe) oraz poza lokalem punktu. W takiej sytuacji, ze względów bezpieczeństwa, nie jest wymagane złożenie przez osobę uprawnioną oświadczenia o niemożności poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz – jeśli chodzi o przedsiębiorców jednoosobowo prowadzących działalność gospodarczą – oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

Dotąd z możliwości korzystania z nieopłatnej pomocy prawnej wyłączone były sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia takiej działalności. Rozszerzenie tej pomocy na osoby samozatrudnione jest związane z pandemią COVID-19 i jej skutkami dla najmniejszych firm. Pogorszenie się sytuacji gospodarczej w czasie epidemii wiąże się z nowymi wyzwaniami dla wszystkich przedsiębiorców. Część z nich musi zawiesić lub nawet zakończyć działalność. Dlatego pomoc prawna jest im szczególnie potrzebna. A osoba samozatrudniona często nie ma środków na opłacenie profesjonalnego doradcy. Dlatego nieodpłatna pomoc prawna pomoże takim przedsiębiorcom podjąć właściwe decyzje w tym trudnym okresie i – być może – ocali prowadzone przez nich firmy.

Zapisy na porady prawne odbywają się telefonicznie w Wydziale Rozwoju Powiatu pod numerem telefonu +48 146883327 (w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Tarnowie). 

Starostwo Powiatowe w Tarnowie przypomina także, że zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Sprawiedliwości (wydanymi w pierwszych dniach po ogłoszeniu stanu epidemii) od dnia 17 marca br. do odwołania porady prawne w Powiecie Tarnowskim udzielane są za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (np. telefonicznie, e-mail, komuikatory internetowe).

Aktualne informacje na temat funkcjonowania nieodpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Tarnowskim znajdują się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).