Piątek, 5 marca 2021r. | Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

Kolejna kapliczka odzyskała dawny blask

14 stycznia, 2021

kapiczka miniZakończył się trzeci etap prac konserwatorsko - restauratorskich zabytkowej kapliczki z 1887 roku, położonej w Ryglicach na terenie zespołu pałacowo - parkowego rodziny Szczepańskich, wpisanego do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Co roku, pod hasłem "Kapliczki Małopolski", odbywa się nabór zgłoszeń od jednostek samorządu terytorialnego, które podejmują prace konserwatorskie przy zabytkowych kapliczkach, położonych na obszarze województwa małopolskiego.

W ramach tego programu, pieniądze otrzymał także powiat tarnowski na renowację kapliczki z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1887 roku w Ryglicach. Dzięki tej dotacji, w grudniu ubiegłego roku zakończył się trzeci etap renowacji, w trakcie którego przeprowadzono konserwacje techniczną i estetyczną postumentu kapliczki - na ten cel powiat tarnowski otrzymał 10 tys. zł.

Zabytkowe kapliczki od wieków stanowią istotny element krajobrazu kulturowego Małopolski, są także świadectwem religijności mieszkańców naszego regionu.
Poniżej stan kapliczki przed renowacją:

przed 1

oraz po renowacji: