Niedziela, 25 października 2020r. | Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Pokaż menu

Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc 7-13 listopada 2020 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

28 września, 2020

c pad kasna dol mini

Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc w swoim założeniu ma za zadanie promocję szeroko rozumianej kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w szczególny sposób podkreślona zostanie postać wybitnego Polaka, papieża Jana Pawła II w stulecie jego urodzin.

 

Wydarzenie rozpocznie 7 listopada o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Stodole koncert „Kąśna dla Jana Pawła II” w wykonaniu wybitnych polskich wokalistów: Anny Lasoty, Eweliny Szybilskiej, Jakuba Oczkowskiego i Marcina Jajkiewicza z towarzyszeniem orkiestry Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. W programie wieczoru znajdą się ulubione pieśni Ojca Świętego oraz fragmenty poezji jego autorstwa. Scenariusz i narrację zapewni Łukasz Lech. Wieczór ten będzie swoistym hołdem złożonym Janowi Pawłowi II poprzez sztukę i działania artystyczne, tak bliskie jego sercu.

Drugi koncertowy wieczór festiwalu Viva Polonia! przypadający 11 listopada w Święto Niepodległości to spotkanie z niezwykłą osobowością sceniczną – akordeonistą Marcinem Wyrostkiem. Artysta wraz z zespołem zaprezentują w Sali Koncertowej Stodole projekt „PolAcc”, który zrodził się z potrzeby sięgnięcia do polskich korzeni muzycznych. Usłyszymy zatem zarówno utwory inspirowane polską muzyką tradycyjną, filmową, żydowską czy tańcami ludowymi, jak i kompozycje wielkich mistrzów, między innymi Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. Początek koncertu o godzinie 18.00.

Tradycyjne lekcje patriotyczne skierowane do dzieci i młodzieży, stanowiące serce festiwalu, w tym roku odbędą się w formie internetowej. Spektakl „Brat naszego Boga” w wykonaniu aktorów tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego zostanie zarejestrowany i umieszczony w sieci. Premiera odbędzie się 9 listopada o godzinie 12.00 na stronie Centrum Paderewskiego: www.centrumpaderewskiego.pl, profilu facebookowym instytucji oraz kanale YouTube. Pozostanie dostępny do 30 listopada.

„Brat naszego Boga” to dramat autorstwa Karola Wojtyły, powstały w latach 1944-1950, przedstawiający losy polskiego powstańca, malarza i zakonnika św. brata Alberta Chmielowskiego. Traktuje o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku – powołania do sztuki oraz powołania do niesienia pomocy potrzebującym. Spektakle teatralne poprzednich edycji obejrzało w Kąśnej Dolnej kilka tysięcy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie wystawa „Jan Paweł II. Człowiek i kultura”, pochodząca ze zbiorów Muzeum Domu Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Ekspozycję zobaczyć będzie można w dniach od 8 do 13 listopada w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Bilety koncertowe w cenie 40 zł w sprzedaży wyłącznie internetowej od 13 października.
Partnerem Strategicznym Centrum Paderewskiego oraz Patronem Sali Koncertowej jest Grupa Azoty.

viva polonia plakat  2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).