Piątek, 7 października 2022r. | Imieniny: Marii, Marka, Mirelli
Pokaż menu

Pomnik w Pogórskiej Woli zyskał nowy blask

11 stycznia, 2022
Pomnik w Pogórskiej Woli zyskał nowy blask

Pomnik w Pogórskiej Woli zyskał nowy blask

by
11 stycznia 2022
Najnowsze informacje
No Comment

We wrześniu 2021 zakończono prace związane z odrestaurowaniem „Pomnika rozstrzelanych przez hitlerowców w latach 1939-1945” w Pogórskiej Woli. Wykonano następujące prace: przywrócono pierwotną kolorystykę, przywrócono właściwości mechaniczne zastosowanych materiałów, usunięto zbędną roślinność, oczyszczono zabrudzenia kamienia, uzupełnieniowo ubytki i rekonstrukcję rzeźbiarską, pomalowano metalowe krzyże oraz łańcuch, wykonano tablicę informacyjną o miejscu upamiętnienia poległych osób oraz o autorze pomnika.

Powyższe zadania wykonała firma Aurum Apis sp. z o.o. z Rzeszowa. Koszt realizacji całej inwestycji to 84 870 zł brutto, gdzie dofinansowanie w kwocie 10 000 zł zostało pozyskane w ramach konkursu “Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii” prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Tuż po odrestaurowaniu pomnika, 18 września 2021 roku w Pogórskiej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bohaterskiej śmierci Heleny Marusarz, połączone z odsłonięciem muralu przedstawiającego jej postać. Autorami muralu są znani i doświadczeni artyści, którzy swoje prace wystawiają zarówno w kraju jak i za granicą: Ryszard Paprocki, Wiktor Paprocki i Pola Suchodolska. Mural powstał dzięki finansowemu wsparciu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Niniejsza inicjatywa nie mogłaby zostać zrealizowana bez pomocy Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego oraz Radnej Powiatu Tarnowskiego Magdaleny Kopczyńskiej, za co serdecznie dziękujemy.

Helena Marusarzówna w sposób szczególny związana jest z gminą Skrzyszów i powiatem tarnowskim. W tym niezwykle ważnym dla społeczności gminnej miejscu, odbyły się tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod pomnikiem, stąd również wystartowała Sztafeta Niepodległościowa, w której udział wzięli przedstawiciele poszczególnych sołectw naszej gminy.
Sponsorem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była firma Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., przy wsparciu której zamontowano również oświetlenie wokół pomnika, co stanowi zwieńczenie dzieła.
Gmina Skrzyszów
Skrzyszów – gmina wiejska w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie). Siedzibą gminy jest Skrzyszów. Gmina powstała 1 stycznia 1973 roku na obszarze istniejącej do 1954 gminy Gumniska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).