Piątek, 19 kwietnia 2024r. | Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona
Pokaż menu

1000 maseczek przekazane od Zakładu Karnego w Tarnowie

15 maja, 2020
1000 maseczek przekazane od Zakładu Karnego w Tarnowie

1000 maseczek przekazane od Zakładu Karnego w Tarnowie

by
15 maja 2020
Najnowsze informacje
No Comment

W ramach wspólnej akcji Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej #ResortSprawiedliwościPomaga, 83 zakłady karne w całym kraju, łącznie ponad 1000 więźniów zaangażowało się w akcję szycia maseczek. Od początku epidemii, powstaje miesięcznie ponad milion maseczek, około 60 tys. fartuchów i kombinezonów, a także 120 tys. litrów płynów dezynfekujących. Środki ochronne były i nadal są systematycznie przekazywane potrzebującym, gdyż cały czas jest takie zapotrzebowanie.
Skazani z Zakładu Karnego w Tarnowie również przystąpili do powyższej akcji, aby pomóc w walce z niewidzialnym wrogiem, jakim jest COVID-19. Początkowo szyli oni maseczki na potrzeby jednostki penitencjarnej (dla funkcjonariuszy i skazanych). Kiedy poznali tajniki krawiectwa i osiągnęli wprawę, zaczęli szyć maseczki również dla instytucji zewnętrznych, które wcześniej wystosowały prośbę o wsparcie w tej sprawie do Dyrektora Zakładu Karnego w Tarnowie. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, zostało uszyte już blisko 800 tys. maseczek.
„Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior, jako pierwszy wnioskował o uszycie maseczek z materiałów dostarczonych przez gminę. Pozostałe gminy są w procesie aplikacyjnym” – powiedział Piotr Sak Poseł Prawa i Sprawiedliwości. Tysiąc maseczek, które uszyli skazani, zatrudnieni w ramach wolontariatu, zostanie przekazane strażakom z OSP, seniorom oraz do przedszkoli i szkół z terenu gminy Skrzyszów.
Zaangażowanie osób pozbawionych wolności w tego typu akcje, kształtuje prawidłowe postawy społeczne, daje możliwość zdobywania nowych umiejętności, zachęca do aktywizacji zawodowej,  a działanie na rzecz drugiego człowieka, stanowi pewnego rodzaju rekompensatę dla społeczeństwa za popełnione przestępstwa.
Ponadto w tarnowskiej jednostce ruszył program #SzyjZNamiZaKratami, do którego zostali zakwalifikowani skazani w ramach programu resocjalizacji, zgodnie z ich zainteresowaniami oraz predyspozycjami do uczestnictwa w zajęciach krawieckich. Będą oni szyli maseczki dla kolejnych instytucji, organizacji oraz samorządów.
Gmina Skrzyszów
Skrzyszów – gmina wiejska w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie). Siedzibą gminy jest Skrzyszów. Gmina powstała 1 stycznia 1973 roku na obszarze istniejącej do 1954 gminy Gumniska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).