Piątek, 5 marca 2021r. | Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

Podprogramu Pomoc Żywnościowa Banku Żywności

13 stycznia, 2021
Rzepiennik Strzyżewski. Centrum / Jerzy Opioła - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 4.0 Rzepiennik Strzyżewski. Centrum / Jerzy Opioła - Praca własna / Wikipedia / CC BY-SA 4.0

Gmina Rzepiennik Strzyżewski przystępuje do realizacji kolejnego Podprogramu Pomoc Żywnościowa Banku Żywności – Podprogram 2020

W dniach od poniedziałku 18 stycznia do czwartku 21 stycznia 2021, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej będą wydawane skierowania uprawniające do odbioru żywności.

Na ten Podprogram obowiązują nowe kryteria dochodowe i jest to kwota nie przekraczająca 1542,20 zł dla osoby samotnej i 1161,60 zł na osobę w rodzinie.

Osoba ubiegająca się o pomoc żywnościową składa oświadczenie o dochodach za miesiąc grudzień 2020, bez przedstawiania stosownych dokumentów.

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020

1.542,20 zł dla osoby samotnie gospodarującej,

1.161,60 zł dla osoby w rodzinie.

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy:

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących.
Program skierowany jest do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji i uzyskują dochód nieprzekraczający:

• Zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) właściwego dla miejsca zamieszkania lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
  • Jeśli spełniamy wskazane kryteria, otrzymujemy skierowanie, które umożliwia odbiór we wskazanym na skierowaniu miejscu.

Pomoc żywnościowa w gminie Rzepiennik Strzyżewski przekazywana jest za pośrednictwem w współpracującej z Bankiem Żywności w Krakowie Organizacji Partnerskiej Lokalnej. Pomoc udzielana jest w formie paczek żywnościowych lub posiłków.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

W ramach programu realizowane są również zajęcia dla osób zakwalifikowanych do projektu. Mają on formę bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących:

• Przygotowania posiłków,
  • Dietetyki oraz zdrowego odżywiania,
  • Sprawnego zarządzania budżetem domowym,
  • Zapobiegania marnowaniu żywności,
  • Inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym, akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

Działania realizowane są przez Bank Żywności w Krakowie w siedzibie OPL lub w miejscu wyznaczonym przez organizację. Uczestniczą w nich podopieczni, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronie internetowej Banku Żywności w Krakowie.

Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ.

PODPROGRAM 2020

Podprogram 2020 jest kontynuacją poprzednich Podprogramów. Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących.

OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: grudzień 2020 – sierpień 2021

ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:

Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym w formie paczek żywnościowych.

Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2020 obejmuje żywność, w tym:

1. Artykuły warzywne i owocowe,
  2. Artykuły skrobiowe,
  3. Artykuły mleczne,
  4. Artykuły mięsne,
  5. Cukier,
  6. Tłuszcze,
  7. Dania gotowe.
Loga: program operacyjny pomoc żywnościowa 2014-2020,Bank żywności w Krakowie, Unia Europejska europejski fundusz pomocy najbardziej potrzebującym

Gmina Rzepiennik Strzyżewski
Rzepiennik Strzyżewski leży w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego w powiecie tarnowskim pomiędzy rzekami Ropą i Białą, w dolinie rzek Rzepianka (Rzepiennik) i Olszynka.