Sobota, 25 stycznia 2025r. | Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Pokaż menu

Zmarł gen. Zdzisław Baszak, oficer AK

29 listopada, 2024
Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci gen. Zdzisława Baszaka.

W wieku 104 lat zmarł gen. Zdzisław Baszak „Pirat”, żołnierz wojny obronnej 1939 r., oficer dywersji Armii Krajowej, uczestnik operacji Most III. Był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

gen. Zdzisław Baszak
gen. Zdzisław Baszak podczas obchodów akcji III Most

Msza pogrzebowa odbędzie się 2 grudnia 2024 r. (godz. 10.00) w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Gen. Baszak spocznie w rodzinnym grobie na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu.

Zdzisław Baszak urodził się w 1920 r. w Woli Gręboszowskiej (pow. dąbrowski). Na wojnę wyruszył jako 19-letni podchorąży. W kampanii wrześniowej przeszedł szlak bojowy z 16. pp, uczestnicząc m.in. w ciężkich bojach pod Pszczyną i Hutą Różaniecką.

Jesienią 1939 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną, współtworząc Obwód SZP-ZWZ-AK Dąbrowa Tarnowska. Pełnił funkcję oficera dywersji obwodu oraz komendanta placówki Dąbrowa Tarnowska – Radgoszcz.

Brał udział m.in. w zabezpieczaniu akcji Most III, jednej z trzech udanych operacji, polegających na lądowaniu w okupowanym kraju alianckiego samolotu w celu odebrania i przewiezienia na Zachód działaczy podziemia, m.in. przyszłego premiera Rządu RP na Uchodźstwie Tomasza Arciszewskiego oraz materiałów wywiadowczych, w tym dokumentacji i fragmentów niemieckiej rakiety V-2.

Po wojnie działał w podziemiu niepodległościowym. Za udział w opracowaniu akcji zdobycia pieniędzy dla konspiracji został skazany na sześć lat więzienia, z których trzy odsiedział w celach kilku komunistycznych więzień. Był szykanowany również po wyjściu na wolność.

W wolnej Polsce zaangażował się w upamiętnianie najważniejszych wydarzeń, których był uczestnikiem, walk 16. pp w Ćwiklicach pod Pszczyną, akcji Most III, historii powiślańskiej i tarnowskiej AK.

 

Źródło: ipn.gov.pl




Gmina Radłów
Radłów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).