Środa, 17 lipca 2024r. | Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Pokaż menu

XIX Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej

25 maja, 2024
Starosta Kazimierski i Automobilklub Kielecki Koło w Kazimierzy Wielkiej zapraszają na XIX Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej

Termin: 25 i 26 maja 2024 r.

Program:

25 maja

9:00 –  Kazimierza Wielka- zbiórka na  placu przed Kazimierskim  Ośrodkiem Sportowym.
9:15 –  Kazimierza Wielka, KOS -  sponsorowany przez prezesa KOS, godzinny pobyt na pierwszych w Polsce  odkrytych basenach siarczkowych.
10:40 – Kazimierza Wielka- złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Republikę Partyzancką (przełom lipca i sierpnia 1944 r.).
10:50 – Kazimierza Wielka – Restauracja Bajka- sponsorowana przez starostę kazimierskiego degustacja potrawy regionalnej „Fitki kazimierskiej”.
12:00 --  Dwór w Dołędze- Muzeum Ziemi Tarnowskiej, bilet wstępu 12 zł.
13:30 – Wał – Ruda - pomnik upamiętniający akcję „III Most”, podczas której w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku oddziały AK zorganizowały brawurowy przerzut do Anglii (na pokładzie Dakoty)  części z opisami technicznymi rakiety V2. Na pomniku upamiętniającym to wydarzenie jest napis „ Oni ocalili Londyn”.
          -  dom błogosławionej Karoliny Kózkówny. Dziewczyny, która w wieku 16 lat w dniu 18 listopada 1914 roku została zamordowana przez carskiego Kozaka. 
14:00  – Wierzchosławice – Muzeum  Wincentego Witosa (1874-1945), trzykrotnego premiera Polski. Bilet wstępu 12 zł.
16:00 – Radłów - Restauracja Radłowska (filet drobiowy z ryżem  i surówką - 28 zł.).
17:30 – Odporyszów - pomnik Jana Wnęka (1828-1869), rzeźbiarza,  prekursora lotnictwa, który był pierwszym na świecie konstruktorem sterowalnej maszyny latającej cięższej od powietrza. Skacząc z wieży kościelnej wykonał cztery udane loty.  Najdłuższy  wynosił ok. 3 km. Te popisy Polaka bardzo rozzłościły zaborcę i podczas piątego skoku w wyniku podcięcia rzemyków Jan Wnęk uległ poważnemu wypadkowi. Dwa tygodnie później zmarł.
 19:00 – Hebdów- Dom Rekolekcyjny św. Norberta -  nocleg ze śniadaniem w cenie 150 zł. od osoby. Indywidualna rezerwacja i opłata tel. 668864712, e-mail: recepcja@domnorberta.pl:  Tutaj będzie grill, mamy węgiel i  tacki,  reszta we własnym zakresie.
               Ciekawostka!
             Przy grillu Piotr Pluskowski, autor książek o polskiej motoryzacji, przedstawi     historię najstarszego samochodu na świecie, który w 1817 roku zbudował           Polak - Józef Bożek z Cieszyna.

26 maja 

7:30 –  Hebdów - śniadanie.
9:00  –  Tarnów

- Park Strzelecki, Mauzoleum gen. Józefa Bema (1794- 1850) zaprojektowane przez     prof. Adolfa Szyszko- Bohusza.  Bem  urodził się w Tarnowie. Polski generał, strateg, pisarz, inżynier wojskowy, twórca polskich wojsk rakietowych, działacz emigracyjny, przywódca Wiosny Ludów, naczelny wódz powstania węgierskiego, generał armii Imperium Osmańskiego.  Zmarł w syryjskim Aleppo 10 grudnia 1850 roku. Jego zwłoki sprowadzono do Tarnowa w 1929 roku.

10:00 – Tarnów
            - prezentacja pojazdów na  Rynku,
            - średniowieczny  Rynek z pięknym ratuszem,
            - ulica Wałowa,
            - mury obronne,
            - tablica upamiętniająca Jana Szczepanika - „polskiego Edisona” twórcę  pierwszej na   świecie kamizelki kuloodpornej, która w 1901 roku podczas zamachu uratowała życie hiszpańskiego króla Alfonsa XIII. Autor ok. 50 wynalazków z zakresu telewizji kolorowej, tkactwa, sitodruku, był  opisywany w dwóch artykułach przez Marka Twaina,
            - żydowska bima,
            - Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petofiego - węgierski dar z 2001 roku, jedna z trzech takich bram w Polsce, 
            -  historyczny wagon tramwajowy upamiętniający trzecią w Polsce, po Lwowie i Krakowie, linię tramwajową.
Gmina Radłów
Radłów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).