Sobota, 2 marca 2024r. | Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla
Pokaż menu

Wypadki w rolnictwie

13 grudnia, 2023
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o zachowaniu zasad BHP.

Nikt z nas nie chciałby aby komuś z naszych najbliższych lub nam samym przytrafił się wypadek. Niezależnie czy do nieszczęśliwego zdarzenia dochodzi podczas zabawy czy podczas pracy, jego skutki bywają bardzo dotkliwe dla zdrowia, niejednokrotnie zagrażając także życiu poszkodowanego. Grupą zawodową ze względu na charakter pracy szczególnie narażoną na zagrożenie wypadkiem są rolnicy. Ciężka praca rolnicza wykonywana na terenie gospodarstwa lub poza nim wymaga zachowania szczególnej ostrożności oraz wymusza odpowiedzialne, zgodne z zasadami BHP zachowania. 
W roku 2023 do końca listopada roku zgłoszono 1 zdarzenie, do którego doszło na terenie gminy Radłów. Ubezpieczony rolnik ubiegał się o jednorazowe odszkodowanie przysługujące z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci na skutek wypadku przy pracy rolniczej w związku z upadkiem. W tej grupie wypadkowej wyróżnić można upadki z maszyn i urządzeń rolniczych, upadki z drabin i podestów, upadki na powierzchni podwórka itd. 
Miejscem na terenie gospodarstwa, gdzie na co dzień porusza się najwięcej osób jest właśnie teren podwórka. Wyznaczenie szlaków komunikacyjnych oraz systematyczna dbałość o ich stan techniczny powinny być oczkiem w głowie każdego gospodarza. Wytyczone ścieżki i chodniki wymagają także skutecznej ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Zasypane śniegiem szlaki należy na bieżąco odśnieżać i w celu zapewnienia odpowiedniej przyczepności posypywać piaskiem lub solą gospodarczą. 
Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców terenów wiejskich, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego realizuje założenia ogłoszonych kampanii prewencyjnych. Ich celem jest ukazanie zagrożeń związanych między innymi z upadkami, obsługą maszyn i urządzeń rolniczych czy stosowaniem substancji niebezpiecznych w produkcji rolniczej. Przyjęte założenia realizowane są na co dzień przez pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
 
Gmina Radłów
Radłów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).