Niedziela, 14 kwietnia 2024r. | Imieniny: Bereniki, Waleriana, Justyny
Pokaż menu

Patriotyczne śpiewanie w Przybysławicach

13 listopada, 2023
 „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo”

Biesiada Pieśni Patriotycznej była jedną z inicjatyw, jaką podjęliśmy w naszej szkole 10 lat temu, aby uczcić Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada.

Jednym z jej głównych założeń jest wspólne świętowanie, integracja środowiska lokalnego oraz patriotyczne i kulturalne wychowanie dzieci i młodzieży. Poprzez taką formę spotkań wyrażamy nasz patriotyzm, przywiązanie do tradycji i miłość do małej Ojczyzny.

Do współtworzenia wydarzenia – wspólnie z nami – przyłączyły się Rada Rodziców, parafialna schola, KGW „Nad Stawem” w Przybysławicach.

W tym roku Biesiada rozpoczęła się w parafialnym kościele montażem słowno – muzycznym pod tytułem „Znicze Pamięci”, w który włączyli się: rodzice, absolwenci  i uczniowie naszej szkoły. Po nim uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił ksiądz proboszcz Wojciech Janczura. Udział w niej wzięły również poczty sztandarowe OSP z Przybysławic i Pasieki Otfinowskiej. Wieczorem w szkole miała miejsce impreza środowiskowa, zwana Biesiadą Pieśni Patriotycznej, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Przybyłych gości powitał p. prezes Stowarzyszenia Wiesław Głowa oraz  p. dyrektor Monika Wybraniec.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele kilku pokoleń – począwszy od uczniów i  absolwentów naszej szkoły, poprzez ich rodziców, rodzeństwo, aż po pokolenie seniorów. Nasze spotkanie uświetnił Jakub Wybraniec piękną grą na trąbce utworów patriotycznych. To była prawdziwa biesiada! Naszemu spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, gromki śpiew pieśni patriotycznych i tradycyjne polskie jedzenie. Był smalec, pierogi, łazanki, kiszone ogórki i słodkie rarytasy przygotowane przez Rodziców klasy I i II oraz Panie z KGW, które realizowały projekt przy wsparciu Gminy Radłów.

To spotkanie na długo zapadnie w pamięci uczestników i zaproszonych gości. Uroczystość połączona była z  rozstrzygnięciem konkursu  plastycznego dla uczniów naszej szkoły „Kocham Polskę za…”,  wzięło w nim udział 21 osób. Jesteśmy pewni, że w przyszłym roku właśnie w ten sposób uczcimy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dorota Pochroń

Galeria
Gmina Radłów
Radłów – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu PowiatCzestochowski.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).